10 Temmuz 2020 Cuma
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Amasya İle Bütünleşmiş Güçlü ÜniversiteSende Paylaş

Amasya İle Bütünleşmiş Güçlü Üniversite

Amasya İle Bütünleşmiş Güçlü Üniversite

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2721 Beğen : 0

14 bini bulan öğrencisiyle akademik yıla merhaba diyen üniversitemizde 2014-2015 akademik yılı açılış töreni kalabalık bir izleyici topluluğunun katılımıyla gerçekleştirildi. Törende ilk dersi Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M.Hüsrev Subaş verdi. Subaşı'nın ''Kültür ve Sanat Mirasımızı Doğru Okumak'' başlığıyla verdiğ ilk dersinde gençlere verdiği mesaj ise 'irdeleyin, sorgulayın, araştırın'.

Açılış törenine Vali İbrahim Halil Çomaktekin, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Mithat Kutanoğlu, Adalet Komisyonu Başkanı Fahrettin Kaya ve Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay'ın yanı sıra kurum ve kuruluş amirleri, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.

Açılışın yapıldığı Kongre ve Kültür Merkezi girişinde yabancı uyruklu öğrencilerimizle birlikte konuklarını karşılayan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay açılış töreninde bir konuşma yaptı. Üniversitemizin akademik ve fiziki gelişimini görsellerle destekleyerek konuklarla paylaşan Prof. Dr. Orbay Türkiye eğitim sistemin son on yıl içinde nitel ve nicel anlamda çok büyük gelişme gösterdiğini Amasya Üniversitesinin de bu değişimi yakından takip ettiğini söyledi.

İÇERİK RESİMLERİ

Birlik ve beraberlik vurgusu yapan ve Amasya Üniversitesinin gelişimi için paydaşlarımızla el ele çalıştığımızı ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay konuşmasında şu satırbaşlarına yer verdi.

''Son yıllarda birçok şehrimize yeni üniversiteler açıldı ve bunun olumlu yansımalarını Amasya'da hep beraber görüyoruz. Amasya Üniversitesinin diğer üniversitelerden ayıran en temel özellik ise akademik ve idari personeliyle el ele vererek sanayicimizle, iş adamımızla, esnafımızla tüm paydaşlarımızla saha araştırması yaparak istihdam odaklı büyümeyi kendisine hedef edinmesidir. Bilindiği gibi yükseköğretim kurumlarında arz-talep dengesi bozulduğunda mezuniyet sonrası istihdam problemleri ortaya çıkmaktadır. Bizde bölgemizdeki, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek istihdam problemleri yaşanmayan bölümler açma gayreti içindeyiz.

İstihdam Odaklı Rekor Büyüme

Öncelikle değişen ve gelişen dünyaya entegre olmak adına 2006 yılında sadece 27 olan program sayımızı artırmamız gerekiyordu. 2014-2015 akademik yılı itibariyle program sayımız 84'e ulaşmıştır.

Yine 2006 yılında lisanüstü eğitim programımız yokken bugün 18 lisanüstü programımızla öğrencimizin karşısına çıkıyoruz. Bu programlardan 4 tanesi ise doktora programıdır.

Açtığımız programlarda nitelikli eğitim sağlayabilmek için öğretim üyesi/elemanı sayımızı kurulduğumuz 2006 yılından bugüne yüzde 176 artırdık.

Amasya bir kültür ve tarih şehri. Bu marka şehri üniversite şehri yapabilmek için öğrenciyle donatmamız gerekiyordu. 2010-2011 yılında 6364 olan öğrenci sayımız yüzde 112'lik bir artış göstererek bugün 13 bin 528 olmuştur. Burada şunu da belirmek isterim ki Hitit ve Sinop Üniversitelerinin formasyon eğitimini de Amasya Üniversitesi vermektedir. Formasyon öğrencilerimizi de eklediğimizde öğrenci sayımız 15 bini aşmaktadır.

Bu öğrencilerimizin sadece yüzde 20'sini Amasyalı gençlerimiz oluştururken öğrencilerimizin yüzde 80'i şehir dışından gelmektedir. Biz bu sayının her geçen gün artmasını arzu ediyoruz.

2014-2015 akademik yılında komşu ve bölge üniversitelerinde doluluk oranına baktığımızda Amasya Üniversitesinin doluluk oranı ÖSYM verilere göre Türkiye ortalamasının üzerindedir.

Üniversitelerin asli unsurlarından bir tanesi de bilimsel araştırma projelerine verdiği destektir. 2010 yılında herhangi bir bilimsel araştırma projesi desteği kayıtlarımızda görünmezken 2014 yılı itibariyle bu rakam 1 milyon 833 bin Türk Lirası'dır.

Erasmus, Mevlana ve Farabi değişim programlarından öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimiz etkin bir şekilde yararlanmaktadır. Amasya Üniversitesi olarak 18 farklı ülkeden öğrenciyi üniversitemize kabul ettik.

Amasya Üniversitesi Bir Şehir Üniversitesi

Şehrin tüm paydaşlarıyla valiliğimizle, belediyemizle, sivil toplum örgütlerimizle işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Şehirle bir bütün olmayı arzu ediyoruz. İyi bir nokta, ivme kazandığımızı düşünüyoruz ve bu ivmenin daha da artırılması için tüm birimlerimizle topyekün çalışıyoruz.

Amasya Üniversitesi olarak sosyal, kültürel, sportif ve bilimsel birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. Amasyalı vatandaşlarımız için de birer nefes alma, eğlenme, gelişme zemini olan etkinliklerimiz ücretsiz olup kapılarımız her zaman açıktır.

Özellikle öğrenci arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Sınırlarımız dışında mezhepsel ve ırksal şiddet olayları yaşanmaktadır. Bu coğrafyalarla kültürel kardeşliğimiz vardır ve oralarda yaşanan acılar bizleri derinden yaralamaktadır. Bu ateşi ülkemize taşıma gayretleri de vardır. Kardeş kavgası çıkarmak isteyenlere en güzel cevap bir ve beraber olmamızdır; çünkü buna tarih, coğrafya, edebi kardeşliğimiz bizi mecbur kılıyor. Hepimizin kişisel hayal ve beklentilerimiz dışında tek bir hedefi var: Daha güçlü bir Türkiye.''

Amasya Üniversitesi Halkla Bütünleşti

Akademik açılış törenimizde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Cafer Özdemir; ''Amasya gibi kültürel, tarihsel ve sanatsal derinliği olan bir şehre Amasya Üniversitesi gibi çok kısa zamanda gelişme göstermiş, akademik ve fiziki yapılarıyla kurumsallaşmış, bilimsel yayınlarında emin adımlarla ilerleyen, şehirle bütünleşmiş bir üniversite yakışırdı. Amasya Üniversitesinin kampüs üniversitesi olmasından ziyade şehirle bütünleşmiş bir üniversite olması en büyük dileğimizdi. Bunu başardığımızı görüyorum zira Amasya Üniversitesinin Amasya'nın kültürüyle bütünleşmiş olması, dışarıdan gelen öğrencilerimizle yaşadığımız kültürel etkileşim üniversitemizi ve Amasya'yı her geçen gün daha ileri bir noktaya taşıyacaktır.

Amasya Üniversitesiyle ortak birçok projeye imza atıyoruz. Paylaşımlarımız ve işbirliğimiz üniversitemiz ve Amasya'nın gelişimi için hız kesmeden devam edecektir. Genç üniversitemizin hızlı gelişiminin mimarı akademisyenler ve idari kadroları özverili çalışmalarından dolayı tebrik ediyor Amasya halkı adına şükranlarımı sunuyorum.'' ifadelerini kullandı.

İÇERİK RESİMLERİ

Çomaktekin: Amasya'da Okumak Bir Şanstır

Üniversitemizin çok genç bir üniversite olmasına rağmen, kısa sürede önemli mesafe kat edip her geçen yıl değişen, gelişen, kendisinden söz ettiren bir üniversite olduğunu ifade eden Vali İbrahim Halil Çomaktekin 2014-2015 akademik yılının ülkemize ve Amasya'ya hayırlı olmasını diledi.

Amasya Üniversitesinin Amasya ile bütünleşerek kendisini Amasya'nın tarihinden, kültüründen, sanayisinden, tarımından, sivil toplum kuruluşlarından, meslek odalarından, kamu kurum ve kuruluşlarından uzak tutmadan, onlarla kaynaşıp, bütünleşerek geliştirdiğini kaydeden Çomaktekin; akademik ve idari kadrolarıyla hızla gelişen Amasya Üniversitesinin sadece bir il, bir bölge üniversitesi değil, uluslararası boyutları da olan bir kurum olduğunu kaydetti.

2014-2015 akademik yılı töreninde gençlere de seslenen Vali Çomaktekin; '' Okuduğunuz üniversite çok özel ve güzel bir üniversite. Çok önemli bir medeniyet, kültür, sanat ve tarih şehri olan Amasya gibi bir ilimizde eğitim öğretim görüyorsunuz. Bu sizin için bir şanstır. Amasya'yı çok iyi tanımaya çalışın, tarihini, kültürünü, medeniyetini, sanatını, tarihte üstlendiği misyonları, yetiştirdiği şahsiyetleri yakından tanıma fırsatı bulun. Bunu gördüğünüzde özgüveniniz, iddialarınız, hedefiniz, vizyonunuz gerçekten çok değişecektir." dedi.

İÇERİK RESİMLERİ

Merak Edin, Sorgulayın, Araştırın!

Vali Çomaktekin'in konuşmasının ardından, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsrev Subaşı 2014 - 2015 akademik yılının ilk dersini verdi.

Türk İslam Sanatları ve Hat Sanatı alanında uygulamaları ve eserleriyle tanınan Prof. Dr. Subaşı ''Kültür ve Sanat Mirasımızı Doğru Okumak'' başlıklı ilk dersinde kültür mirasımızı koruma bilincinin yaygınlaştırılması gereğine temas ederek, gençlerin içinde yaşadığı tarihi ve kültürü merak ederek, araştırarak ve özümseyerek daha donanımlı bireyler halinde ülkemize ve insanlığa katkı sağlayabileceklerini ifade etti.

Türk İslam mimari şahaserlerinden Süleymaniye Camii'nin tarihî hatlarını 2010 restorasyonunda elden geçiren Prof. Dr. Subaşı, restorasyon sürecini anlatırken yaşadığı tecrübelere göndermeler yaparak gençlere 'ilk ders'i verdi. Meraklı, sorgulayıcı ve araştırmacı bakış açısı sayesinde caminin pandantiflerinde daha önceki yıllarda yapılan restorasyon hatalarını fark ettiğini belirten Subaşı, tarihi hatayı nasıl bir akademik yaklaşımla düzelttiklerini izleyiciyle paylaştı. Bu noktada gençlere seslenen Prof. Dr. Subaşı; "Araştırmacı olacaksınız, sorgulayıcı olacaksınız, hazır bilgiyi sorgulamadan özümsemeyeceksiniz." dedi.

Amasya'nın tarihî birikim açısından önemine konuşmasında sık sık vurgu yapan Prof. Dr. Subaşı; ''Amasya olmasaydı, Amasya'lı Hamdullah Efendi olmasaydı, belki de İstanbul hat sanatının başkenti olamayacaktı. Hüsn-i Hattın 1400 yılda geldiği nokta itibariyle geçmişine dönüp baktığımızda bu sanat dalının gelişmesinde İstanbul'un büyük payı vardır ve o payın ardında Şeyh Hamdullah'ın imzası vardır. Hamdullah Ef.'nin ardında onun hâmîsi II.Beyazıt'ın ismi vardır; bu iki ismin ardında ise o devirdeki Amasya'nın zengin ve derin kültür ve sanat ortamı vardır. Amasya, bu birikimini, tarihi geçmişini, önemini, felsefesini gençlerine anlatmak zorundadır."

İÇERİK RESİMLERİ

Konuşmasının son bölümünde geçlere seslenen Prof. Dr Subaşı;

"Amasya müthiş bir yer, doğası, hırçın kayaları, her karesiyle tarih kokan, bizi biz yapan kültürel felsefeyi her karesinde barındıran bir şehir. Sevgili öğrenciler, ne mutlu ki Amasya'da okuyorsunuz. Öğrenim hayatınızı üniversite ve yurt arasına hapsetmeyin. Haftanın bir gününü gezmeye ayırın. İçinde yaşadığınız şehrin tarihini ve doğasını keşfedin. Teknolojiyi takip edin, ama esiri olmayın. Konuşmayan, yazmayan, kendini ifade etmeyen nesillerden ne şair çıkar, ne hattat çıkar, ne de güçlü idareciler. Teknik olmadan ilerleyemeyiz, ama makineye ruhumuzu da hapsedemeyiz.

Kitap okuyun, ama aynı zamanda gezin. Gezen okuyandan yeğdir derler. Dünyayı dar bir çerçeveden izlememelisiniz. Okuduklarınızla gezip gördüklerinizi harmanladığınızda artık kırıcı ve sert olmayacak, birleştirici, hoşgörücü ve kucaklayıcı olacaksınız.

Haftada bir gün gezin, yaşadığınız şehrin müzelerini, camilerini, çeşmelerini, hanlarını, hamamlarını keşfedin. Sizden öncekilerin bıraktığı azîm mîrası görün, oradaki felsefi tadı hissedin. Uzaktan bakmayın; merak edin, dokunun, sorgulayın, araştırın. Çevre illeri de gezin, görün, tanıyın. Her ay bir şehre, her yaz bir ülkeye gidin. Sarabosna'yı, Üsküp'ü Semerkant'ı, Şam'ı, Buhara'yı, Isfahan'ı, Kahire'yi, Bağdat'ı, Gırnata'yı görmeden, Paris'i, Roma'yı, Londra'yı görmeden aydın olamazsınız. Doğu'yu da bilmelisiniz, Batı'yı da. Nereden geldiğinizi unutmayın; ama dünya nereye gidiyor, bunu da bilin.

Sevgili Gençler; gezmek, sürekli gezmek beşikten mezara mantığıyla keşfetme ve öğrenme merakını ömür boyu daima canlı tutmak, ruhen ve ilmen sürekli beslenmek demektir. Böyle bir yapıyı yakalayanlar için yorulmak ve yaşlanmak diye bir şey asla söz konusu olmaz.

Bütün bunları besleyen de sevgidir, aşktır. 2014-2015 akademik yılı kutlu olsun.''

İÇERİK RESİMLERİ

Konuşmanın sonrasında Prof. Dr. Hüsrev Subaşı'ya ve Amasya Üniversitesinde bu yıl açılan birimlerden Taşova Yüksel Akın Meslek Yüksekokulu ve Tasarım Meslek Yüksekokuluna en yüksek puanla yerleşen öğrencilere protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay tüm konuklara açılışa göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür etti. Açılış töreni kokteylin ardından son buldu.

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Amasya, İle, Bütünleşmiş, Güçlü, Üniversite, 14, bini, bulan, öğrencisiyle, akademik, yıla, merhaba, diyen, üniversitemizde, 2014-2015, akademik, yılı, açılış, töreni, kalabalık, bir, izleyici, topluluğunun, katılımıyla, gerçekleştirildi,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler