26 Şubat 2020 Çarşamba
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Amasya Protokolünün 95. YılıSende Paylaş

Amasya Protokolünün 95. Yılı

Amasya Protokolünün 95. Yılı

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2031 Beğen : 0

Kurtuluş Savaşımızın en önemli siyasi başarılarından biri olan ve 20 - 22 Ekim 1919 tarihleri arasında Amasya'da gerçekleştirilen Amasya Protokolünün 95. yıldönümü dolayısıyla Amasya Valiliği ile üniversitemiz tarafından bir konferans düzenlendi. Saraydüzü Kışlası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Salonunda düzenlenen konferansı Vali Yardımcısı Nevzat Sinan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Dümen, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Gökdere ve kalabalık bir izleyici topluluğu izledi.

Mustafa Kemal Paşa, Rauf Orbay ve Bekir Sami Bey'in yer aldığı Heyet-i Temsiliye ile İstanbul hükümetini temsil eden Bahriye Nazırı Salih Paşa arasında 20 Ekim'de başlayıp 22 Ekim'de sona eren görüşmelerin öncesindeki süreci 'Amasya Görüşmeleri' başlıklı konferansta anlatan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut,"Amasya Protokolleri, tarihin önemli olaylarından biridir. Tarihsel bir olaydır" dedi.

5 maddelik protokollerin önemine değinen Prof. Dr. Akubulut, "Çünkü burada elde edilen mutabakat ülkeye daha sonra ne getirdi. Bir kere parlamentonun açılması sağlanmıştır. Eğer Anadolu seçimlere karışmak, müdahale etmek konusunda ısrarlı davransaydı kuşkusuz bu seçimler yapılamazdı. Seçimlerin yapılmasını Anadolu'da istedi. Bu Anadolu'nun millet iradesine ne kadar değer verdiğinin ifadesidir" cümlelerini kaydetti.

Zamanın, meclisin işgal altındaki İstanbul'da toplanmasına güvenlik gerekçesiyle kaygılı bulan Mustafa Kemal Paşa'yı haklı çıkardığını söyleyen Akbulut, "Son Osmanlı Mebuslar Meclisinin ömrü çok kısa oldu. Son Osmanlı Mebuslar Meclisi 18 Mart'ta İstanbul'un işgalinden 2 gün sonra bir daha toplanmama kararı aldı. Artık ülkede Osmanlı parlamentosu da yoktur. Ama bu neyi getirdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasını meşrulaştırdı"ifadelerini kullandı.

İÇERİK RESİMLERİ

Vali Yardımcısı Nevzat Sinan, konferansın sonunda Prof. Dr. Akbulut'a çiçek takdim etti.

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Kurtuluş, Savaşımızın, en, önemli, siyasi, başarılarından, biri, olan, 20-22, Ekim, 1919, tarihleri, arasında, gerçekleştirilen, Amasya, Protokolünün, 95., yıldönümü, dolayısıyla, Amasya, Valiliği, saraydüzü, kışlası, Prof., Dr., Murat, Gökdere,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler