10 Temmuz 2020 Cuma
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Amasya Üniversitesi Ürettiği Elektriği KullanacakSende Paylaş

Amasya Üniversitesi Ürettiği Elektriği Kullanacak

Amasya Üniversitesi Ürettiği Elektriği Kullanacak

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2489 Beğen : 0

İHA- Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, 'Üretirken Öğreniyoruz Projesi' kapsamında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile destekleme anlaşması imzaladıklarını açıkladı.

OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ile birlikte anlaşma sözleşmesini imzalayan Prof. Dr. Orbay, üniversitenin elektrik ihtiyacının bir bölümünün güneş ve rüzgar enerjisi ile karşılanacağı projede güneş panellerinin Mimarlık Fakültesi ve Suluova Meslek Yüksekokulu çatısına ve Merzifon Meslek Yüksekokulu yeni yerleşkesi olmak üzere toplam 9,6 kilowatt gücünde 3 adet rüzgar türbini yerleştirileceğini açıkladı. Proje içerisinde akademik araştırmalara destek sağlayacak biçimde meteoroloji istasyonunun da bulunacağını belirten Orbay sistemin ürettiği enerjiyi şebekeye verecek panellerde çevre için olumsuz olan akü gruplarının bulunmayacağını da açıkladı.

Fosil yakıtlar ve nükleer enerji kaynaklarının tükeneceği gerçeği ve yarattığı çevresel sorunların göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten Orbay; yenilenebilir enerji kaynaklarına ilginin bütün dünyada her geçen gün arttığını söyledi. Prof. Dr. Orbay; ''Yenilenebilir enerjinin elde edilmesi, teknolojik altyapı ve bu konudaki yetişmiş insan kaynakları açısından ülkemiz istenilen seviyede değil. Bu proje ile yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlileri olan güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi elde edilmesi sürecinde öğrencilerimizin teorik bilgi, uygulama becerileri ve farkındalık seviyeleri artarken;ayrıca üniversitemizde tezli ve tezsiz olarak açılması planlanan yenilenebilir enerji yüksek lisans programına akademik katkı sağlayacaktır." dedi.

Yaklaşık 728 bin liraya kurulacak tesisin yüzde 75 maliyeti OKA hibesiyle, kalan kısmı ise üniversitenin öz kaynaklarından karşılanacak.

İÇERİK RESİMLERİ

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Amasya, Üniversitesi, Ürettiği, Elektriği, Kullanacak, Amasya, Üniversitesi, Rektörü, Prof., Dr., Metin, Orbay, Üretirken, Öğreniyoruz, Projesi, Kapsamında, Orta, Karadeniz, Kalkınma, Ajansı, OKA, ile, Destekleme, Anlaşması, İmzaladıklarını, Açıkladı,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler