27 Mayıs 2020 Çarşamba
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Balkan Ülkeleri İle İşbirliğiSende Paylaş

Balkan Ülkeleri İle İşbirliği

Balkan Ülkeleri İle İşbirliği

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2354 Beğen : 0

Üniversitemizin uluslararasılaşma çalışmaları sonucunda Erasmus ve Mevlana Değişim Programı anlaşmalarına her geçen gün yenileri ekleniyor. Son yıllarda öğretim elemanları, idari personel ve öğrencilerin aktif bir şekilde kullandığı değişim programlarını destekleyen Amasya Üniversitesi Arnavutluk'ta bulunan üniversiteleri de değişim programları zincirine ekledi.

Üniversitelerarası işbirliği kapsamında Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Başkent Tiran'da bulunan ve 1951 yılında kurulan Arnavutluk'un önde gelen üniversitelerinden Agricultural University of Tiranada ziyaretlerde bulundu. Ziyarete öğretim üyelerimiz Yrd. Doç. Dr. Y. Bahri Ergen, Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Bozkurt ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ergen de katıldı. İkili görüşmelerde Kırsal Kalkınma ve Ekonomi Bölümü öğretim üyesi olan ve daha önceki yıllarda Türkiye'deki üniversitelerde doktora sonrası çalışmalar yapmış olan Prof. Dr. Myslym Osmani üniversitelerinin gelişim süreci ve Türkiye ile mevcut işbirliği anlaşmaları hakkında bilgi verdi.

Agricultural University of Tirana'da Rektörü Prof. Dr. Fatos Harizaj ve uluslararası ilişkilerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Anila Hoda ile yapılan ikili görüşmelerde ise program uyumu olan bölümlerle Erasmus+ anlaşması noktasında anlaşmaya varıldı.

Üniversiteler bünyesinde Birçok AB projesinin yürütüldüğünü açıklayan Harizaj son dönemlerde ülke kalkınmasında tarım ve tarıma dayalı endüstriyel kalkınmada önemli stratejik planlar yaptıklarını ve bu planlar kapsamında Türkiye'de bulunan üniversitelerle değişim programlarının aktif hale gelmesinden memnuniyet duyacaklarını dile getirdi.

Türk yükseköğretim kurumlarının uluslararasılaşma alanındaki genel ve özel hedefleri hakkında ile Amasya Üniversitesi bünyesindeki mevcut programlar, fiziksel ve akademik alt yapı, ortak çalışma olanakları hakkında detaylı bilgi veren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay; Balkan ülkeleri ile coğrafi komşuluğun ötesinde ortak tarih ve kültür hafızasına sahip olunduğunu ve Amasya Üniversitesi olarak Balkan üniversiteleri ile işbirliğini önemsediklerini ve her türlü işbirliğine açık olduklarını kaydetti. Daha önce de Kosova, Bosna Hersek, Makadonya, Romanya gibi ülkeler ile işbirliği anlaşmaları imzalandığını belirten Orbay; bu gelişmelerin önümüzdeki akademik yıllar içerisinde meyvelerini vereceğine belirtti.

Üniversitemizde bulunan Gıda Kalite ve Kontrol, Matematik, Şehir Planlama, Mimarlık, Veteriner Sağlığı, Biyoloji, İşletme Yönetimi, Finans gibi programların bulunduğu Agricultural University of Tiranaya gerçekleştirilen ziyarette merkezi araştırma laboratuvarları, eğitim teknolojileri sınıfları, derslikler incelenerek akademik personel ile ortak olarak yürütülebilecek programlar üzerinde genel bilgi alış verişinde bulunuldu.

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Balkan, Ülkeleri, İle, İşbirliği, Üniversitemizin, uluslararasılaşma, çalışmaları, sonucunda, Erasmus, ve, Mevlana, Değişim, Programı, anlaşmalarına, her, geçen, gün, yenileri, ekleniyor,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler