10 Temmuz 2020 Cuma
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Disiplinlerarası Lisansüstü Programlara YÖK OnayıSende Paylaş

Disiplinlerarası Lisansüstü Programlara YÖK Onayı

Disiplinlerarası Lisansüstü Programlara YÖK Onayı

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 1 Okunma : 2890 Beğen : 0

İlk defa 2011-2012 akademik yılında faaliyetlerine başlayan, ancak kısa bir süre içerisinde önemli bir gelişim gösteren ve üniversitelerimizin asli görevleri içerisinde önemli yer tutan Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerimizde Lisansüstü programlara her geçen dönem yeni programlar ekleniyor. Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde açılması planlanan ve disiplinlerarası program olarak önerilen Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi [Tezli ve Tezsiz] ve Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları [Tezli ve Tezsiz]yüksek lisans programlarına Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) onay verildi.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay "Bilim, teknoloji ve yenilikçi yaklaşımları ile ön plana çıkan kendi sosyal, kültürel tüm değerlerini koruyan-yaşatan, zenginliklerine zenginlik katan ve öncelikli olarak kendi beyin gücünden güç alarak katma değeri yüksek ürünler üreten daha güçlü bir Türkiye hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmada üniversitelerimiz anahtar bir rol oynamakta olup, her üniversite gücü ölçüsünde tüm paydaşları ile iş ve güç birliği yapmak zorundadır. Üniversitemiz bu noktada önemli mesafeler kaydetmiş durumdadır. Üniversiteler olarak üzerinde odaklanılması gereken en önemli unsur ise en değerli beşeri sermayemiz olan gençlerimizdir. Gençlerimize kaliteli akademik ortamlar ve fırsatlar sunarak, analitik düşünceli, araştırmacı bireyler olarak yetiştirme zarureti vardır. Bu nedenle, kuruluş gayeleri gereği, enstitülerimize ve enstitülerimizde görev alan tüm akademisyenlerimize önemli görevler düşmektedir" dedi.

Orbay: Temel Hedefimiz Bilginin Ortaya Çıkarılması

Enstitülerde lisansüstü program açma kriterleri olarak; önerilen programın akademik kadrolarındaki öğretim üyesi sayısı, öğretim üyelerinin bilimsel üretkenlikleri, yapılan çalışmalara başka araştırmacılar tarafından yapılan atıflar, öğretim üyesi başına düşen ders yükü sayısı, laboratuvar şartlarındaki mevcut durum, değişin eğitim yaklaşımları ve ihtiyaç analizi gibi temel bazı kriterler kullanıldığını belirten Prof. Dr. Metin Orbay, enstitülerimizdeki gelişmelerle ilgili olarak ise "Her bir lisansüstü programdaki temel hedefimiz; bilginin araştırma yoluyla ortaya konulması ve geliştirilmesi, bilimsel çalışmalardan elde edilen veriler ışığında bilginin toplumsal faydaya dönüşerek yayılması, bu vizyona dayalı sürdürülen akademik faaliyetlerin yaşadığımız çağın sorunlarına çözümler üretecek yeni nesil bilim insanlarını yetiştirmektir. Özellikle son olarak açılan Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi [Tezli ve Tezsiz] ve Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları [Tezli ve Tezsiz] Yüksek Lisans programları disiplinlerarası program olma özelliğine sahiptir. Bilindiği gibi, disiplinlerarası programlar, yoğunlaştıkları araştırma konuları bakımından ve mezunlarının farklı uzmanlık alanları ile değişik disiplinleri bir araya getirmeleri, yeni araştırma konuları ortaya çıkarmaları, belirli bir disiplin içinde çözülemeyecek problemlere veya yeni yaklaşımlara yoğunlaşma imkanı sağlamaları açısından oldukça önemlidir. Akademik kadrolarımızdaki öğretim üyesi sayısına, laboratuar imkânlarına, öğretim üyesi başına düşen ders yükü sayısına ve YÖK'ün lisansüstü program açma kriterlerine bağlı olarak yeni programlar için gerekli müracaatlar yapılmaktadır. Aynı zamanda, diğer üniversitelerle ortaklaşa lisansüstü program açma noktasında ilgili bölümlerden gelen talepler, ilgili enstitü kurullarca değerlendirilmekte ve gerekli onaylardan sonra programlar açılabilmektedir.2006 yılında kurulmuş olan ancak 2011-2012 akademik yılına kadar hiçbir aktif programı olmayan Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler enstitümüzde bu akademik yıl itibari ile 18 aktif programa ulaşmış durumdayız. Bu akademik yıl itibari ile 90 öğretim üyemiz enstitülerimizde ders vermekte, tez danışmanlığı görevlerini yürütmektedir. Bu çalışmalar ilerleyen dönemlerde yeni bilgilerin üretilmesi ve üretilen bilgilerin toplumsal faydaya dönüştürmesi noktasında önemli bir zenginlik ve farkındalık getireceğini düşünüyoruz. Bu değişim, dönüşüm ve gelişim çabası içerisinde görev alan tüm akademik, idari personelimiz başta olmak üzere her zaman üniversitemizle birlikte olan iç ve dış tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim'' cümlelerini kaydetti.

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Disiplinlerarası, Lisansüstü, Programlara, YÖK, Onayı, Teknoloji, ve, İnovasyon, Yönetimi, [Tezli, ve, Tezsiz], ve, Yenilenebilir, Enerji, ve, Uygulamaları, [Tezli, ve, Tezsiz]yüksek, lisans, programlarına, Yükseköğretim, Kurulunca, YÖK, onay,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler