27 Ocak 2020 Pazartesi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi ''Erkeklere Negatif Ayrımcılık Yapılıyor''Sende Paylaş

''Erkeklere Negatif Ayrımcılık Yapılıyor''

''Erkeklere Negatif Ayrımcılık Yapılıyor''

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 3612 Beğen : 0

Üniversitemiz öğretim görevlileri Berre Altaş ve Mustafa Çevik tarafından gerçekleştirilen bir bilimsel araştırmaya göre sekreterlik mesleğinde erkeklere cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı ortaya çıktı. Öğretim görevlilerimiz sekreterlik mesleğindeki cinsiyet ayrımcılığından kaynaklanan problemlerin önüne geçilmesi için de çağrıda bulundular.

Öğretim görevlileri Berre Altaş ve Mustafa Çevik; Amasya Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı öğrencisi 152 kişiye uyguladıkları anket verilerine dayanılarak Denizli'de düzenlenen 13. Ulusal Büro Yönetimi ve Sekreterlik Kongresine"Geleceğin Sekreterlerinin Cinsiyet Ayrımcılığı Üzerine Görüşlerinin Meslek Hayatlarına Olası Etkileri Üzerine Bir Araştırma: Amasya Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı Örneği başlıklı bir bildiri sundular. Bildiride; öğrencilerin cinsiyete yönelik mevcut algılarının, cinsiyet ayrımı konusuna bakış açılarının sekreterlik alanını cinsiyet temelinde nasıl etkilediği açıklandı. Ankete katılan 152 kişinin yüzde 52.94'ü erkek, yüzde 47.06'sı ise kadınlardan oluştu.

Katılımcılardan yüzde 49,26'lık bir oranı sekreterlik mesleğinde cinsiyet ayrımcılığı yapıldığını ve bu ayrımcılığa yüzde 65,44'lük bir oranla daha fazla erkeklerin maruz kaldığını düşündüklerini söylediler. Katılımcıların yarısına göre ise cinsiyet ayrımcılığının en temel nedeni toplum genelindeki ön yargılar olduğu belirtildi. Çalışma da toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin toplumun bilinçlendirilmesi ve topluma duyarlılık kazandırılması son derece önemli olduğu vurgulanırken; toplumda kazandırılacak duyarlılığın sekreterlik mesleğinde yaşanan cinsiyet ayrımcılığından kaynaklanan problemlerin önüne geçebileceği de belirtildi.

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : 'Erkeklere, Negatif, Ayrımcılık, Yapılıyor, Üniversitemiz, öğretim, görevlileri, Berre, Altaş, ve, Mustafa, Çevik, tarafından, gerçekleştirilen, bir, bilimsel, araştırmaya, göre, sekreterlik, mesleğinde, erkeklere, cinsiyet, ayrımcılığı, yapıldığı,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler