30 Mart 2020 Pazartesi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Hedef Yenilikçi Yöntemler ve İşbirliğini ArtırmakSende Paylaş

Hedef Yenilikçi Yöntemler ve İşbirliğini Artırmak

Hedef Yenilikçi Yöntemler ve İşbirliğini Artırmak

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2712 Beğen : 0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı (İKGOP) tarafından çıkarılan "Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Geliştirilmesi" hibe programı teklif çağrısı sonuçlanmış olup yürütücülüğünü Prof. Dr. Metin Yavuz, Koordinatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Ünal Kurt'un yaptığı "Mesleki Eğitimde Yenilikçi Yöntemler ve Paydaşlar Arasında İşbirliğinin Geliştirilmesi" başlıklı projenin açılış toplantısı Teknoloji Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Açılış toplantısına Vali İ. Halil Çomaktekin, Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Gökdere, proje paydaşları, sivil toplum temsilcileri, personelimiz ve öğrenciler katıldı.

Parametremizi Daha Yukarı Çıkarmak İstiyoruz

Projenin açılış toplantısında bir konuşma yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Gökdere, ''Sanayici ve iş adamlarımızla yaptığımız toplantılarda karşımıza genellikle iki problem çıkıyordu. İşadamlarımız sanayide yenilikçi yaklaşımların az olduğunu; sanayide öğretilenle okulda öğretilen yaklaşımların birbiriyle uyum göstermediğini bu uyumsuzluğun sıkıntı ortaya çıkardığından bahsediyorlardı. İkinci problem ise paydaşlar arasındaki işbirliğindeki eksiklikti. Bu sıkıntılarımızı bugün açılışını yaptığımız projelerimiz gibi projelerle aşacağımızı biliyorduk. Projemiz bakanlık, sanayi, iş adamları açısından önemli ama üniversite açısından neden önemli öncelikle bunu anlamdırmalıyız. Bir üniversite şehre katkı sağlamıyorsa çok bir kıymeti yoktur. Her sene YÖK tarafından Üniversiteler Arası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi yayınlanıyor. Endeksin temel parametrelerinin başında 'üniversite-sanayi işbirliği ne kadar yapılmış, patent havuzu ne kadar geniş, ya da girişimcilik ve inovasyonların sayısı nedir' gibi hususlar üzerinde duruluyor. Bizim hedefimiz de bu endekste Amasya Üniversitesi olarak parametrelerimizi daha yukarılara çıkarmaktır'' cümlelerini kaydetti.

Mesleki Eğitimde Arzu Edilen Yerden Uzaktayız

TR83'deki Samsun, Çorum, Tokat ve Amasya illerinde uygulanacak projenin açılış konuşmasını yapan Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Metin YavuzTürkiye'de mesleki eğitim mevcut eğitim sistemi içerisinde arzu edilen yerden uzak olduğunu ve hem nitelik hem de nicelik açıdan önemli sorunların bulunduğunu söyledi. İstatistiklere göre ortaöğretim öğrencilerinin yalnızca yüzde 43,6'sı mesleki eğitim olduğunu açıklayan Yavuz, gelişmiş ülkelerde bu oranın yüzde 70'lerde olduğunu belirtti.

Mesleki orta öğretim mezunlarının 2 yıllık meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş hakkına sahip olduğunu ve daha iyi iş bulma ve daha yüksek sosyal statü elde etme beklentisi ile yükseköğretime devam etme eğilimi bulunduğunu açıklayan Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Metin Yavuz projeyle ilgili aşağıdaki bilgileri kaydetti.

''Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin arttırılması teklif çağrısına Türkiye geneli toplam başvuru sayısı 1287, ön kabul alan proje sayısı 293, sözleşme imzalanan proje sayısı 70 olup TR83 de imzalanan proje sayısı ise 6'dır. 6 projeden ikisi üniversitemiz tarafından alınmıştır. Toplam süresi 12 ay olan projenin sözleşmesi 14.07.2014 tarihinde imzalanmış, 1 Eylül 2014 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Projemizin toplam bütçesi 237.029,93 Avro olup proje ortaklarımız Bafra İsmail Ahıskalı Mesleki Eğitim Merkezi ile Suluova Şehit Erkan Ayas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesidir. Aynı zamanda her iki kurumun bu teklif çağrısında kabul edilen projelerine de fakültemiz proje ortağıdır. Üniversitemiz kabul edilen 6 projenin 4 ünde fiilen yer almaktadır.

Amasya merkezli olan projemiz TR83 bölgesi içinde çeşitli faaliyetleri içermektedir.Bu amaçla Amasya OSB, Merzifon OSB, Samsun merkez OSB, Silverline A.Ş., Timay&Tempo A.Ş., APS Giyim A.Ş., Hitit Üniv. Alaca MYO, Gaziosmanpaşa Ünv. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Gaziosmanpaşa Üniv. Turhal MYO, Amasya TSO, Amasya ve Samsun Milli Eğitim Müdürlükleri iştirakçi olarak seçilmişlerdir.

Günümüz, Bilgi-Ekonomisi günüdür. Ekonomiye dönüşen bilgi değerli, diğeri ise kullanılamayan potansiyel enerji gibidir. Bilgi ekonomisinin temeli ise STEM(Science-Technology-Engineering-Mathematics) olarak kabul edilmektedir. ABD, İngiltere, Kore, Almanya ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde eğitim modeli olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. STEM'i eğitim sistemine entegre etmiş ülkelerin PİSA ve TİMS gibi küresel değerlendirme sınavları sonuçlarında gözle görülür derecelerde artışlar olması, diğer ülkelerin de dikkatlerinin 'STEM' üzerinde yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Ülkemizdeki mesleki ve teknik eğitimi bu açıdan yeniden gözden geçirmemiz gerekmektedir''

Bilginin ekonomiye dönüştürülmesi sürecinde yer alan temel kavramlar veya ilişkili kavramların projede yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Yavuz; patent, kalite yönetim sistemleri, girişimcilik, güncel alan eğitimleri, üniversite-sanayi işbirliğinin bireylerin inovasyon kapasitelerinin keşfedilmesi ve arttırılmasına yönelik inovatif yöntemler olduğunu söyleyerek konuşmasını bitirdi.

Mesleki Eğitime Anlayış ve Yöntem Farklılığı Kazandırmayı Hedefliyoruz

Proje ile ilgili teknik bilgileri ise proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ünal Kurt verdi. Türkiye genelinde başvurusu yapılan 1287 proje içerisinden kabul edilen 70 projeden biri olan Yrd. Doç. Dr. Ünal Kurt tarafından hazırlanıp sunulan projenin toplam bütçesi 237 029,93 EURO. 12 ay sürecek olan projeyle başta TR83 bölgesi olmak üzere Türkiye'de Mesleki ve Teknik Eğitimin kalitesinin gelişmesine katkıda sağlamak amaçlanıyor. Proje, Türkiye'de İnsan Kaynaklarının Mesleki Eğitimle Geliştirilmesi Projesi İKMEP ve Mesleki Eğitim Projesi MEGEP'i destekler nitelikte olup TR83 bölgesinde mesleki eğitimin hem eğitmen hem de kurumsal anlamda yenilikçi yaklaşımlar, anlayış ve yöntem farklılığı kazandırması hedefleniyor.

Proje ile 60 işsiz gence genel beceri ve sertifikalı mesleki eğitimleri, staj ve işbaşı eğitimleri, rehberlik ve meslek danışmanlığı, 3 tane modernize edilmiş laboratuar, çok sayıda görünürlük ve tanıtım faaliyetleriyle verimlilik sağlamak amaçlandığını ifade eden Proje Kordinatörü Kurt; ''Projemizin başarılı bir biçimde uygulanmasıyla, en az 256 meslek okulunda, 3 mühendislik fakültesinde ve 20 sanayi kuruluşunda ciddi bir yaklaşım ve davranış değişikliği gözlenecektir. Projemizin iki farklı il ve 3 ilçede ortağının bulunması, 5 farklı ilçede iştirakçilerinin olması, TR83 bölgesindeki 4 ilde en az 1600 katılımlı 8 seminer yapılması, uluslararası katılımlı ve en az 450 izleyicili çalıştay organize etmesiyle yüksek bir sosyal katma değer ve farkındalık yaratılacaktır. Kariyer ve meslek danışmanlığı hizmetiyle en az 400 üniversite/meslek lisesi öğrencisine doğrudan ulaşacaktır. 60 kursiyerimiz ortalama 4 ay boyunca ücretsiz istihdam odaklı sertifikalı mesleki kurslar alarak sürekli etkileşim halinde olacaklardır'' dedi.

TR83'deki 4 ilde toplam 8 adet seminer, Uluslararası katılımlı "Mesleki ve Teknik Eğitimde Yenilikçi Yöntemler ve İşbirliği Olanakları" temalı çalıştay, CAD/CAM, PLC/SCADA, İş Sağlığı ve Güvenliği, KOSGEB onaylı uygulamalı girişimcilik, teknoloji ve inovasyon eğitimleri, kariyer ve meslek danışmanlığı, Üniversite-Sanayi-STK işbirliği faaliyetleri projede yeralan bazı faaliyetler arasında yer alıyor.

İÇERİK RESİMLERİ

Proje açılış toplantısı ve kokteylin ardından son buldu.

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Hedef, Yenilikçi, Yöntemler, İşbirliğini, Artırmak, Yürütücülüğünü, Prof., Dr., Metin, Yavuz, Koordinatörlüğünü, Yrd., Doç., Dr., Ünal, Kurt'un, yaptığı, Mesleki, Eğitimde, Yenilikçi, Yöntemler, ve, Paydaşlar, Arasında, İşbirliğinin, Geliştirilmesi,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler