27 Mayıs 2020 Çarşamba
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi II. Uluslararası Hamza Nigarî SempozyumuSende Paylaş

II. Uluslararası Hamza Nigarî Sempozyumu

II. Uluslararası Hamza Nigarî Sempozyumu

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2454 Beğen : 0

II. Uluslararası Hamza Nigarî Sempozyumu 20-22 Ekim 2014 tarihleri arasında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştirildi.

Sempozyumu, Üniversitemizden Yrd. Doç. Dr. Metin Hakverdioğlu, Kafqaz Üniversitesi Kafqaz Araştırmaları Merkezinden Prof. Dr. Mehmet Rıhtım, MİRAS Azerbaycan Tarihini Araştırma Merkezinde Dr. Fariz Halili ve Amasya Azerbaycan Türkleri Sanat- Kültür ve Dayanışma Derneğinden Muttalip Ulutanrıverdi organize etti.

Üniversitemizin destekleri ile 2012'de Amasya'da birincisi gerçekleştirilen Mir Hamza Nigarî Sempozyumunun ikincisi yine üniversitemizin destekleri ile Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de yapıldı. Sempozyuma Türkiye, Rusya, Gürcistan ve Azerbaycan'dan yüze yakın akademisyen katıldı. Sempozyumun bildirilerinde Amasya ve Amasya'da medfun olan Mir Hamza Nigarî hakkında yeni bilgiler paylaşıldı. Özellikle Mir Hamza'nın edebî yönünün öne çıktığı oturumlarda şairin değeri bir kez daha gözler önüne serildi. Amasya Üniversitemizi temsilen katılan akademisyenlerin sunumları ayrı bir dikkatle dinlendi. Bir anlamda Azerbaycan'da Amasya rüzgârı esti denilebilir.

Suluova Kaymakamı Hayati Taşdan, Amasya Azerbaycan Türkleri Kültür sanat ve Dayanışma Derneği Başkanı Muttalip Ulutanrıverdi, Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Metin Hakverdioğlu, Amasya Eski Milletvekili Orhan Kayıhan gibi değerli katılımcıların konuşmaları ile Amasya ve Amasya kültürü Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de bir kez daha tanıtılmış oldu.

Bilindiği gibi Mir Hamza Nigarî, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinden Amasya'ya gelmiş büyük bir âlim, mütefekkir, mutasavvıf ve şairdir. Bu değerli şahsiyet bir anlamda Anadolu ve Azerbaycan arasında en sağlam köprüyü kurmaktadır. "İki Devlet Bir Millet" şuurunun en sağlam halkası fikri planda bu şahsiyettir. Ayrıca Amasya'da medfun İsmail Şirvanî de Azerbaycan'da daha hala etkisi devam eden bir velidir. Şirvan bölgesinde neredeyse her yerleşim yerinde adı anılan bu âlim, Mir Hamza Nigarî'nin hocası olması yönünden sık sık anıldı.

Bakü'den Kazak şehrine kadar yapılan 440 km.lik gezi ile Azerbaycan'da tasavvufun izleri sürüldü. Özellikle İsmail Şirvanî'nin ne kadar etkili olduğu açıkça görüldü.

Sempozyum, iki yıl sonra İstanbul'da tekrarlanmak temennileri ile tamamlandı.

İÇERİK RESİMLERİ

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : II., Uluslararası, Hamza, Nigarî, Sempozyumu, 20-22, Ekim, 2014, tarihleri, arasında, Azerbaycan'ın, başkenti, Bakü'de, gerçekleştirildi,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler