26 Şubat 2020 Çarşamba
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Kendi Dilini Bilmeyen Yabancı Bir Dili ÖzümseyemezSende Paylaş

Kendi Dilini Bilmeyen Yabancı Bir Dili Özümseyemez

Kendi Dilini Bilmeyen Yabancı Bir Dili Özümseyemez

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 1957 Beğen : 0

2014-2015 akademik yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim öğretime başlayan Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı bünyesinde açılan İngilizce Öğretmenliği Bölümünün konuğu olarak üniversitemizde bulunan Ardahan Üniversitesinden Prof. Dr. Gürkan Doğan 'Hangi Anlam Hangi Dil' başlıklı dersiyle öğrencilerimizle bir araya geldi.

Dilin kullanım, söylem ve anlam boyutlarını konu edinen çok sayıda makalesi ve konferans bildirisi olan Prof. Dr. Doğan; karikatür, fıkra, sinema, şiir gibi unsurlardan faydalanarak gerçekleştirdiği sunumunda dünyaca ünlü dil bilimci Noam Chomsky'in 'Dili anlamak için yapmanız gereken 'akıl'a bakmaktır. Dil insan zihninin aynasıdır'tespitine atıfta bulunarak soru sorabilen, eleştirebilen öğrencilerin sayısının çoğaltılması gerektiğini söyledi. Doğan; ''Kendi hayatımıza, kendi farkındalığımıza sahip çıkabilmemiz gerekiyor, bunun için de soru sorabilmemiz gerekiyor. Daha çok soru sorabilen dostlar edinmeye çalışın'' ifadelerini kullandı.

Doğan: Türkçe'yi İyi Öğrenin

'Hangi Anlam Hangi Dil' başlıklı dersinde dilin hiçbir zaman söylenenden ibaret olmadığını ifade eden Prof. Dr. Doğan; ''Söylemek istediğimizle, söylediğimizi sandığımız şey arasında her zaman bir fark vardır. Bir taraftan da karşıdaki kişinin anladığı ve anlamak istediği şey arasında da çok büyük farklar vardır. Karşıdaki kişinin kastettiği anlamla bizim ona yüklediğimiz anlam arasında dikkatli olmazsak dil içinde farklılıklar olabilir. Cemal Süreya'nın 'Hayat Kısa, Kuşlar Uçuyor' şiirinde bahsettiği, kuşların uçması değil; insanoğlunun eline geçen imkanları, fırsatları nasıl değerlendirdiğiyle ilgili bir ironidir. Siz bu şiirden sadece kuşların uçtuğunu anlıyorsanız; bir sorun var demektir. Kendi farkındalıklarımızı geliştirirsek şiirin altında yatan anlam zenginliklerine de sahip olabiliriz. Hayatınızda şiire, öyküye, romana yer yoksa, gazete okumuyorsanız, masal okumuyorsanız, ninni dinlememişseniz, psikolojiyi, felsefeyi merak etmiyorsanız dili özümseyemezsiniz'' cümlelerini kaydetti.

Çevrilen dil ile kaynak dilin eşdeğer olması gerektiğini belirten Konuk Profesör Doğan; ''Ama ne kadar anlarsan o kadar çevirirsin'' ifadesiyle yabancı bir dile hakim olmak için önce kendi dilini iyi bilmek gerektiğini söyledi.

Alınan eğitimin kimi zaman kişiyi fazla bir yere götürmediğine değinen Prof. Dr. Doğan; ''Farklı bir noktada olmak istiyorsanız sorun, eleştirin, sorgulayın, araştırın, merak edin, okuyun. Sizler geleceğin öğretmenlerisiniz. Canı sıkkın, sizden sıkılan, yüzü düşkün karamsar yüzlü çocuklar yetiştirmeyin. Onlara dokunmanın iki yolu var: birincisi kendilerini sevilir ve değerli hissetmelerini sağlamak, ikincisi ise onları dil adını verdiğimiz bu büyülü varlığın güzel örnekleriyle buluşturmak. O da sinemadan, şiirden, romandan, sanattan, belgeselden, düşünceden geçer. Çok okuyun. Her türlü kitabın değeri vardır. Yeter ki dil onların kanına karışsın'' cümleleriyle dersini sonlandırdı.

İÇERİK RESİMLERİ

Ders sonunda Prof. Dr. Gürkan Doğan'a , Yabancı Diller Eğitimi Bölümü, Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ekrem Solak tarafından plaket takdimi yapıldı.

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Kendi, Dilini, Bilmeyen, Yabancı, Bir, Dili, Özümseyemez, Üniversitemizde, bulunan, Ardahan, Üniversitesinden, Prof., Dr., Gürkan, Doğan, 'Hangi, Anlam, Hangi, Dil', başlıklı, dersiyle, öğrencilerimizle, bir, araya, geldi,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler