10 Temmuz 2020 Cuma
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Kore Müziği Ruhumuza İşlediSende Paylaş

Kore Müziği Ruhumuza İşledi

Kore Müziği Ruhumuza İşledi

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2198 Beğen : 0

Kore Büyükelçiliği Kore Kültür Merkezi Müdürlüğü ile üniversitemiz tarafından ortaklaşa 'Kore Kültür Günü' düzenlendi. Kore kültür, turizm ve müziğinin sergilendiği programa; İlimiz Valisi İ.Halil Çomaktekin, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya, aralarında 84 yaşındaki Kore Gazisi Bayram Çelik'in de bulunduğu Amasya Muharip Gaziler Derneği üyesi gaziler, Kore'den gelen misafirler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

CHO, 2017 Kore-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin Kurulmasının 60. Yılı

Osmanlı döneminde çok önemli bir kültür merkezi olan ve güzel doğa manzarasıyla ünlü Amasya'da olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Kore Büyükelçiliği Kore Kültür Merkezi Müdürü CHO Dong Woo, "Kore film gösterimi, geleneksel kıyafetimiz olan Hanbok giyme deneyimi, Kore geleneksel müzik gösterisi gibi Kore kültür ve turizmini sizlere tanıtmak amacıyla aranızda bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Kardeş ülke Kore ve Türkiye, siyaset, ekonomi, kültür ve savunma alanında yakın ilişkiler geliştirmektedir. Bununla birlikte iki ülkenin insanları da aktif bir şekilde birbirlerini ziyaret ediyor, iş adamı, öğrenci ve turist gibi ziyaretçi sayısı gün geçtikçe karşılıklı olarak artmaktadır. Kültür etkileşimi yoluyla karşılıklı anlayışın artması, iki ülkenin ilişkilerin geliştirmesine temel oluşturur. 'Kore Kültür Günü' etkinliği gibi kültürel farkındalık etkinlikleri yoluyla iki halkın karşılıklı olarak birbirini daha iyi tanıyıp, birlikte refah yoluyla çıkışını ümit ederim. Ek olarak bugün bu etkinlik sayesinde Amasya'da Kore ve Kore kültürü hakkındaki ilginin artması ve Korelilerin Amasya'yı daha çok bilmesini diliyorum. 2017 Yılı Kore Türkiye'nin diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 60. yılı olacaktır. Bu iki ülke hükümetleri arasında bir fırsata dönüştürülebilirse; Kore'de 'Türkiye Yılı', Türkiye'de 'Kore Yılı' ilan edilip, iki ülkenin birçok şehirde çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmesini sağlayacaktır. Bugünkü etkinliğin düzenlenmesinde yardımını esirgemeyen Vali İ. Halil Çomaktekin'e, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay'a, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya ve gönüllü olarak yardım eden Korea Fan Kulübü üyelerine teşekkür ediyorum." dedi.

İÇERİK RESİMLERİ

Çomaktekin, Güzel İnsanlardan, Ruhumuza İşleyen Ezgiler Dinledik

Dünyanın her tarafında barış ve huzur olmasını istediklerini dile getiren Vali İ. Halil Çomaktekin; "Bizler Türk Milleti olarak hepinizin bildiği gibi "Yurtta sulh, cihanda sulh" diyen bir ecdada sahibiz. Kore'de bir dönem huzursuzluk baş gösterdiğinde, birçok millet barışının sağlanabilmesi için dünyanın dört bir yanından Kore'ye giderek, onlara destek ve katkı sunmuştur. Savaş sayesinde barış tohumları ekilmiş ve özellikle de Türkiye Cumhuriyeti ile Güney Kore Cumhuriyeti arasında güzel bir sevgi ve dostluk bağı oluşmuştur. Bizler zaten sevgiye, vefaya önem veren bir milletiz. Kore halkı da o günleri unutmamış ve her fırsatta bize vefasını göstermiştir. O dönemde yaşanan olaylar vesilesiyle, iki millet arasındaki dostluk bağlarının, ticaretin, siyasetin karşılıklı olarak gelişmesi için her iki devlet de güzel çalışmalar yürütmüştür. Bugünde burada bu durumun bir yansımasını görüyoruz. Güney Kore'den gelen dostlar gün boyu Kore Kültür Günleri adı altında güzel faaliyetler icra ettiler. Gönüller bu vesileyle bir kez daha birleşmiş oldu. Bugün güzel insanlardan, değişik müzik aletleri ile ruhumuza işleyen ezgiler dinledik. Dünyada barışın ve sevginin hakim olması için, bütün insanların ortak hareket etmesi gerekiyor. Milletler arasından oluşan böyle güzel ilişkiler sayesinde umuyorum ki dünya barışın ve kardeşliğin hakim olduğu bir yer haline gelecektir. Ben hepinize ve özelliklede bu etkinliklerin düzenlemesi için çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

İÇERİK RESİMLERİ

Orbay, Şehir-Üniversite Bütünleşmesinde Önemli Mesafeler Katettik

Farklı kültür ve medeniyetleri hem üniversite gençliği hem de Amasyalılarla buluşturmayı amaç edindiklerini vurgulayan üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, "Tarihi anlamda olumlu sosyal, kültürel ve bilimsel işbirliklerimiz olan Güney Korelileri üniversitemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Valimiz İ. Halil Çomaktekin ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Kaya'nın da destekleriyle bu etkinliği gerçekleştirdik. Farklı kültür ve medeniyetler arasında değerbilirliklerin arttırılması ve barışçı diyaloğun geliştirilmesine yönelik bu tür faaliyetleri desteklemeye devam edeceğiz. Şehir-üniversite bütünleşmesinde önemli mesafeler katettiğimizi düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

İÇERİK RESİMLERİ

Program çiçek takdimi ve hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Kore, Müziği, Ruhumuza, İşledi, Kore, Büyükelçiliği, Kore, Kültür, Merkezi, Müdürlüğü, ile, üniversitemiz, tarafından, ortaklaşa, Kore, Kültür, Günü, düzenlendi,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler