19 Şubat 2020 Çarşamba
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür

Muharrem Ve Aşure Etkinliği

Muharrem Ve Aşure Etkinliği

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2197 Beğen : 0

Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca; 'Muharrem Ayı ve Aşure Günü Etkinlikleri'kapsamında3 Kasım 2014 Pazartesi günü tüm birim yemekhanelerinde akademik, idari personelimiz ve öğrencilerimize aşure ikramı yapılacaktır.

Muharrem Ayı ve Aşure Etkinlikleri kapsamında görüşüne başvurduğumuz İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Recep Orhan Özel konuyla ilgili olarak;

''Muharrem ayı, geçmişten beri Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa ve Peygamberimiz gibi birçok nebinin hayatında ve ilâhî dinlerde özel bir yere sahip olmuştur. Hicri takvimin de birinci ayı olan Muharrem, kelime olarak "saygı" ve "hürmet" manalarını içinde barındırmaktadır. Yüce kitabımız Kur'an'da ise kavgaya, nizaya, cana kıymaya son verildiği; insanlar arasına sulhun ve sükûnetin egemen olduğu bir süreci ifade etmektedir. Bu nedenle, gönlün ve vicdanın sesine kulak verilerek, hırs, kin ve nefret gibi duyguların mağlup edildiği merhametin, kardeşliğin, dostluğun insanı kuşattığı bir aydır Muharrem. Yine Ehl-i beyt sevgisinin ve onların yüreklerimizdeki aziz hatıralarının hürmetle anıldığı ve bu bağlamda evlâd-ı resulün şahsında tüm zaman ve zeminlerde cana karşı yapılan her türlü hürmetsizliğin reddedildiği bir aydır Muharrem.

Ülke ve bölge olarak, içinden geçmiş olduğumuz hassas süreçte Muharrem ayının ve âşûrâ gününün taşıdığı mana ve ruhun hepimizi kuşatması, farklılıklarımızı çekişme ve kavgaya çevirmek isteyenlere fırsat vermemesi, birlik ve beraberliğimizin çözülmez harcı olması büyük önem kazanmaktadır.

Bu vesile ile Yüce Rabbimizden, güzel vatanımız üzerinde oluşturulmak istenen fitne ve fesat tufanlarına fırsat vermemesini, önümüze çıkan engelleri birlik ve beraberliğimizle aşmamıza yardımcı olmasını ve her türlü acımızı hafifletmesini temenni ediyorum'' dedi.

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Üniversitemiz, Sağlık, Kültür, ve, Spor, Daire, Başkanlığınca;, 'Muharrem, Ayı, ve, Aşure, Günü, Etkinlikleri', kapsamında3, Kasım, 2014, Pazartesi, günü, tüm, birim, yemekhanelerinde, personelimiz, ve, öğrencilerimize, aşure, ikramı, yapılacaktır,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler