10 Temmuz 2020 Cuma
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Öğrencilerimize ve Personele Aşure İkramı YapıldıSende Paylaş

Öğrencilerimize ve Personele Aşure İkramı Yapıldı

Öğrencilerimize ve Personele Aşure İkramı Yapıldı

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2293 Beğen : 0

Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca; 'Muharrem Ayı ve Aşure Günü Etkinlikleri'kapsamında tüm birim yemekhanelerinde akademik, idari personelimiz ve öğrencilerimize aşure ikramı yapıldı. Eğitim Fakültesi yemekhanesinde öğrencilerle bir araya gelen üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ve Genel Sekreter Hasan Özyurt öğrencilere aşure ikram edip sohbet ettiler.

Aşurenin birlik beraberliğimizin bir simgesi olduğunu kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay; ''Bilindiği gibi Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı boyunca kalp kırmamak, dedikodu yapmamak temel ilkedir. Bugün bizde akademik ve idari personelimize ve öğrencilerimize yönelik olarak bir aşure ikramımız oldu. Aşurenin içerisinde et ürünleri hariç temel olarak su, buğday, nohut, fasulye, şeker, kuruyemiş ve çeşitli baharatlar vs. kullanıldığını görüyoruz. Bugün baktığımızda Amasya Üniversitesindeki öğrencilerimiz de bir aşurenin içindeki unsurlar gibi Doğu'dan, Batı'dan, Kuzey'den, Güney'den yani ülkemizin dört bir yanından ve 18 farklı ülkeden geliyorlar. Üniversitemizde öğrencilerimizin hoşgörü ortamı içinde yaşaması bizleri fazlasıyla mutlu ediyor. Amasya Üniversitesi olarak birlik ve beraberliğin bir simgesi olan aşure gününe her yıl yemekhanelerimizde yaptığımız aşure ikramıyla katkı sağlamak istiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Bilgisayar Öğretmenliği 1. sınıfta okuyan Tükmenistanlı öğrencimiz Parahat Kömekov; ''Amasya Üniversitesine gelirken bazı kaygılarım vardı; fakat geleli çok az bir zaman olmasına rağmen kaygılarım tamamen sona erdi. Üniversitemiz geçen gün biz yabancı uyruklu öğrenciler için bir tanışma yemeği verdi bugün de birlik ve beraberliğin sembolü Muharrem ayı kapsamında aşure ikram edildi. Amasya Üniversitesinin hoşgörü anlayışı beni evimde, ülkemde gibi hissettirdi'' dedi.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerimizden Turgut Büyüksakallı ise ''Eğitim-öğretimime başladığımdan beri üniversitem beni hiç şaşırtmadı. Üniversitemizde hiçbir öğrencinin dışlandığına tanık olmadım. Dini ve örfi hassasiyetlerimize eşit mesafede duran üniversitemizi her geçen gün daha da sosyalleşerek biz öğrencileri kucaklamaya devam ediyor. Başta Rektörümüz olmak üzere bu anlayışın yerleşmesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum'' sözleriyle duygularını ifade etti.

Üniversitemiz akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Demir ise üniversitemizin herkese eşit mesafede bir duruş sergileyip, herkesi kucaklaması ve toplumu üniversiteyle barıştırmasının önemli olduğunu söyledi.

Muharrem Ayı ve Aşure Etkinlikleri kapsamında görüşüne başvurduğumuz İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Recep Orhan Özel ise Muharrem ayı ve aşure günün önemini şu sözlerle anlattı.

''Muharrem ayı, geçmişten beri Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa ve Peygamberimiz gibi birçok nebinin hayatında ve ilâhî dinlerde özel bir yere sahip olmuştur. Hicri takvimin de birinci ayı olan Muharrem, kelime olarak "saygı" ve "hürmet" manalarını içinde barındırmaktadır. Yüce kitabımız Kur'an'da ise kavgaya, nizaya, cana kıymaya son verildiği; insanlar arasına sulhun ve sükûnetin egemen olduğu bir süreci ifade etmektedir. Bu nedenle, gönlün ve vicdanın sesine kulak verilerek, hırs, kin ve nefret gibi duyguların mağlup edildiği merhametin, kardeşliğin, dostluğun insanı kuşattığı bir aydır Muharrem. Yine Ehl-i beyt sevgisinin ve onların yüreklerimizdeki aziz hatıralarının hürmetle anıldığı ve bu bağlamda evlâd-ı resulün şahsında tüm zaman ve zeminlerde cana karşı yapılan her türlü hürmetsizliğin reddedildiği bir aydır Muharrem.

Ülke ve bölge olarak, içinden geçmiş olduğumuz hassas süreçte Muharrem ayının ve âşûrâ gününün taşıdığı mana ve ruhun hepimizi kuşatması, farklılıklarımızı çekişme ve kavgaya çevirmek isteyenlere fırsat vermemesi, birlik ve beraberliğimizin çözülmez harcı olması büyük önem kazanmaktadır.

Bu vesile ile Yüce Rabbimizden, güzel vatanımız üzerinde oluşturulmak istenen fitne ve fesat tufanlarına fırsat vermemesini, önümüze çıkan engelleri birlik ve beraberliğimizle aşmamıza yardımcı olmasını ve her türlü acımızı hafifletmesini temenni ediyorum'' dedi.

İÇERİK RESİMLERİ

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Üniversitemiz, Sağlık, Kültür, ve, Spor, Daire, Başkanlığınca, Muharrem, Ayı, ve, Aşure, Günü, Etkinlikleri, kapsamında, tüm, birim, yemekhanelerinde, akademik, idari, personelimiz, ve, öğrencilerimize, aşure, ikramı, yapıldı,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler