10 Temmuz 2020 Cuma
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Psikodrama ve Grup Terapisi EğitimiSende Paylaş

Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi

Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 4340 Beğen : 0

Üniversitemiz PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) Kulübü tarafından organize edilen Psikodrama ve Grup Terapisi etkinliği Psikolog-Psikodrama Grup Terapisti/Eğitimcisi Merih Ünsal tarafından gerçekleştirildi. Etkinliğe öğrencilerimiz tarafından yoğun katılım oldu.

Psikodramanın 1920 yıllarda ilk kez Dr. Jacob Levi Moreno tarafından kullanıldığını günümüzde ise çok geniş alanlarda psikodrama eğitiminden yararlanıldığını belirten Merih Ünsal; insanların duygu ve düşüncelerini eylem halindeyken ifade edebilecekleri bir tedavi yöntemi geliştirmek için psikodramanın ortaya çıktığını söyledi. Ünsal, ''Psikodrama evrensel bir biçimde insan ve insan olmanın anlamını gerçekleştirmeye yönelik olarak kişiye bir dizi olanak sağlar; bireyin algılarını, duygularını, davranışlarını, kaygılarını drama yoluyla ifade eder. İnsan olma ve kendini gerçekleştirme sürecimizde yaratıcılığın gelişimi hareket etme özgürlüğünün zorunluluğu kaçınılmazdır. Bunlar engellendiğinde, baskılandığında; yetilerimizde kayıp, anksiyete, korku, depresyon gibi hastalıklar ortaya çıkmakta; yorgun, eylemsiz, mutsuz, yalnız, sevgisiz insanlara dönüşüp toplumlar hastalanmaktadır. Birey psikodramayla üzüntü ve kaygıya kaynaklık eden problemini, bir grup karşısında, gerçek yaşamında olduğu biçimiyle, bir rol alarak oynayıp ortaya koymaktadır.''cümlelerini kaydetti.

İÇERİK RESİMLERİ

Etkinliğin ikinci bölümü öğrencilerimizin aktif katılımıyla gerçekleştirildi. Gençleri sahneye davet eden Ünsal psikodrama eğitimine dair örneklemeler üzerinden sunumunu gerçekleştirdi. Ünsal ''Psikodrama, tedavi ve kişisel gelişim alanlarında olan kişiler için güvenli, etik ve aidiyet duygusunu yaşayabilecekleri, değerli hissedebilecekleri, arkadaş ilişkilerini geliştirebilecekleri, içlerindeki çatışmaları ve travmaları çözebilecekleri güvenli bir üstür. Bu güvenli ve konforlu etik evrende, bireyin iç dünyasının derinliklerine inilir, ifade edilemeyen duyguların bulunması teşvik edilir.'' dedi.

İÇERİK RESİMLERİ

Ekinlik sonunda üniversitemiz tarafından Merih Ünsal adına dikilen fidanın koordinatlarının yer aldığı sertifika PDR Kulübü Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Kemal Baytemir tarafından kendisine takdim edildi.

İÇERİK RESİMLERİ

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Psikodrama, ve, Grup, Terapisi, Eğitimi, PDR, Merih, Ünsal, Psikolog,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler