30 Mart 2020 Pazartesi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Psikolojik Danışma Odaları Öğrencilerimizin HizmetindeSende Paylaş

Psikolojik Danışma Odaları Öğrencilerimizin Hizmetinde

Psikolojik Danışma Odaları Öğrencilerimizin Hizmetinde

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2021 Beğen : 0

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Alanında Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Yetiştirmek amacıyla 2008 yılında Eğitim Bilimleri Bölümü bünyesinde açılan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı, öğrencilerimizin bireysel ve grupla psikolojik danışma görüşmelerini gerçekleştirebilecekleri danışma odaları ve oyun terapisi odası öğrencilerimizin hizmetine sunuldu.

Psikolojik danışman ve rehber öğretmen olacak öğrencilerimizin danışmalarını yürütebilmeleri için bireysel psikolojik danışma odası ve grupla psikolojik danışma odalarının gerekli olduğunu söyleyen Bireyle Psikolojik Danışma derslerini veren bölüm akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Kemal Baytemir; 4 bireysel psikolojik danışma odası, bir grupla psikolojik danışma odası ve bir tane de oyun terapisi odasının öğrencilerimizin uygulama çalışmaları için düzenlendiğini ifade etti. Öğrencilere bireyle ve grupla psikolojik danışma yardımı veren danışma odalarının içerisinde bir projeksiyon cihazının olduğu gözlem odası ve kapalı devre monitör sistemi bulunduğunu belirten Baytemir, ses kayıt cihazları ve kameralar bulunan danışma odalarının ise bireyle psikolojik danışma odası ile grupla psikolojik danışma odalarından oluştuğunu ifade etti. Bireyle psikolojik danışma odalarındaki görüşmelerin mevcut kameralarla kaydedildiğini ifade eden Baytemir öğrencilerin kaydettikleri görüntüleri Bireyle Psikolojik Danışma dersi kapsamında değerlendirerek geri dönüt almalarını sağladıklarını kaydetti.

Danışma odalarının işleyişi ise randevu sistemiyle yürütülüyor. Kısmı zamanlı olarak çalışan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Programından dört öğrenci randevuları ayarlayarak öğrencilerin her hangi bir aksama olmadan danışma odalarını kullanmalarını düzenliyor.

Kısmi zamanlı çalışan öğrencilerimizden Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Programı 4. Sınıf öğrencisi Fatma Ağkoç, ''Danışma odaları bizim için daha önceden bir hayaldi. Birçok konuda sıkıntı yaşıyorduk. Özellikle 3. sınıfta Kısa Süreli Terapi dersini aldıktan sonra bu odaların gerekliliği kaçınılmazdı. Bazen kaldığımız yurtta bazen kafelerde akademik ortamdan uzakta arkadaşlarımızla bireysel ya da grup psikolojik danışma uygulaması yapmaya çalışıyorduk. Tahmin edeceğiniz gibi çok verimsiz oluyordu, gerekli ciddiyeti yakalayamıyorduk. Hocalarımızla da paylaşamadığımız bu görüşmelerin geri dönütlerini alamıyorduk. Şimdi danışma odalarımızda bilimsel veriler ışığında görüşmelerimizi yapıyor, kayıtlarımızı hocamızla, sınıf ortamında paylaşıp geri dönütünü alıyoruz'' dedi.

Danışma odalarını dönem başından beri aktif bir şekilde kullandıklarını ifade eden Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Programı 4. sınıf öğrencilerimizden Engincan Topal ise ''Danışanımızla görüşmelerimiz video kaydına alınıyor ve gözlem odasında projeksiyona yansıtıp Kemal Hocamızla ve sınıfla beraber değerlendirmesini yapıyoruz. Şu an çok memnunuz çünkü böylesine bir fiziksel ortama kavuşmanın vermiş olduğu rahatlıkla öğrenciliğimizi daha iyi yapıyoruz'' sözleriyle duygularını ifade etti.

İÇERİK RESİMLERİ

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Psikolojik, Danışma, Odaları, Öğrencilerimizin, Hizmetinde, öğrencilerimizin, bireysel, ve, grupla, psikolojik, danışma, görüşmelerini, gerçekleştirebilecekleri, danışma, odaları, ve, oyun, terapisi, odası, öğrencilerimizin, hizmetine, sunuldu,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler