26 Şubat 2020 Çarşamba
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin’in İzindeSende Paylaş

Sabuncuoğlu Şerefeddin’in İzinde

Sabuncuoğlu Şerefeddin’in İzinde

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2745 Beğen : 0

Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Recep Akyılmaz Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin danışanları ebru, ahşap boyama, keçe gibi teknikleri kullanarak ortaya çıkardıkları ürünlerini El Sanatları Kermesinde sergilediler. Ayrıca danışanların sesleriyle ve enstrümanlarıyla can verdiği koro, aralarında Vali İ. Halil Çomaktekin, Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Erdem, Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mehmet Rüştü Ertosun'un da bulunduğu izleyicilere mini bir konser verdi.

İÇERİK RESİMLERİ

Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde 130 danışanları olduğunu kaydeden Amasya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mehmet Rüştü Ertosun; Türkiye'de 80 tane olan Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinden bir olan Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Recep Akyılmaz Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin 29 Ocak 2014 tarihinde faaliyete geçtiğini söyledi. Danışanlarda yaşanan olumlu değişimim ailelerin de iyileştirdiğini söyleyen Ertosun, ''Psikiyatlarımız, hemşirelerimiz, tüm çalışanlarımız ve danışanlarımızla bir aile gibi olduk. Bu sergi de merkezimizde yaşanan aile sıcaklığının eseridir. Açılışımızda bizleri yalnız bırakmayan tüm konuklarıma teşekkür ediyorum, desteklerinin devamını bekliyorum'' ifadelerini kullandı.

Aileler de Merkezimizden Çok Memnun

4 psikiyatri uzmanıyla rotasyon halinde görev yaptıklarını söyleyen Toplum Ruh Sağlığı Merkezi psikiyatrlarından Ali Faik Kaya; merkezin amacının toplum temelli ruh sağlığı hizmeti vermek olduğunu kaydetti. Ruh Sağlığı Merkezinin amacının ağır ruhsal hastalıkları olan hastaları evlerinde yatarak tedavilerinin dışında, toplum içinde rehabilite etmek olduğunu ifade eden Psikiyatr Kaya; danışan ailelerinin de Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde yapılan tedavilerden çok memnun kaldıklarını söyledi. Kaya; ''Hastaları topluma kazandırabilmek, kendi ailelerine verdikleri zahmeti azaltabilmek istiyoruz; çünkü danışanlarımızın yeme içmelerinden tutunda her türlü ihtiyaçlarıyla ilgileniyoruz. Günün tamamını merkezde geçirebiliyorlar. Aileler için de bir nefes alma yeri oluyor. Ailelerin kendilerini iyi hissetmesi hastaya olan davranışlarını etkiliyor. Aileler hastaya agresif davranırlarsa hastalığın alevlenmesine sebep oluyorlar. Amacımız tekrarlayan hastanın yatışlarını ve hastalığın kötüye gidişini engellemek.'' dedi.

İÇERİK RESİMLERİ

Yeteneklerini Keşfettiler

Ruh Sağlığı Merkezi danışanlarından Esra Hanım, 4 yıl boyunca ilaç kullandığını merkeze gelmeye başladıktan sonra ilaç sayısını 2'ye düşürdüğünü ve 20 kilo verdiğini söyledi. İçine kapanık biri olduğunu ifade eden danışan; şimdi korkularını yendiğini, herkesle iletişim kurup konuşabildiğini, bir olayla ilgili yorum yapabildiğini söyledi.

Konuştuğumuz bir başka danışan ise merkezde doktorlarla, hemşirelerle, hastalarla arkadaş gibi olduklarını bu ortamın sıkılganlıklarını atmada çok önemli payı olduğunu ifade etti. Yeteneklerini de keşfettiğini söyleyen danışan ''Tepsi boyadım, takılar yaptım. Kendim işe yarar hissettim. Herkese çok teşekkür ediyorum'' dedi.

Sergiyi ziyaret eden bir vatandaş ise ağır ruhsal sorunlar yaşayan hastalara mutlaka destek olunması gerektiğini toplumun dışına itilmeyip toplum içinde rehabilite edilmesi gerektiğini söyledi. Herkesin ruhsal sorunlar yaşamaya aday olduğunu söyleyen ziyaretçi, toplumun da ön yargıları aşması konusunda eğitilmesi gerektiğini belirtti.

Söyledikleri şarkılarla izleyicileri kendilerine hayran bırakan koronun şefi Orhan Özkan ise ''Sabuncuoğlu Şerefeddin Hocamız gibi danışanlarımızı müzikle tedavi ediyoruz. Müzik evrensel bir dildir. Herkese iyi gelir. Koro çalışmalarımızdan sonra danışanlarımızın kendilerine özgüvenleri geldi. Ritim duyguları, akortlara göre söyleme teknikleri gelişti, bu da konsantrasyon, odaklanma yetilerini artırdı'' dedi.

Her İnsan Bizim İçin Mukaddestir, Önemlidir

Sergiyi ziyaret eden ve koroyu büyük bir keyifle dinleyen ilimiz Valisi Çomaktekin yaptığı konuşmada; "Recep Akyılmaz Toplum ve Ruh Sağlık Merkezimizde gerçekten güzel bir çalışma yapılmış. Bu çalışma ile Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğimiz ve Halk Eğitim Müdürlüğümüz kendilerine danışan dediğimiz, ruhsal sıkıntıları olan kardeşlerimizi güzel bir eğitime tabi tutmuşlardır. Bu eğitim kapsamında resim, resmin değişik kolları, ebru sanatı ve müzik çalışmaları yapılarak, kardeşlerimizin ruhsal tedavilerine, eğitimlerine katkı sunacak faaliyetlerde bulunulmuştur. Her insan bizim için mukaddestir, önemlidir. Biz her insana faydalı olmak zorundayız. Her insanın değişik ruhsal sıkıntıları olabiliyor. Fakat bu tür sıkıntıları gidermenin yolu kesinlikle sevgidir, sabırdır, hoşgörüdür ve insana değer vermedir. İnsanları güzel aktivitelerle değerlendirdiğinizde o insanların mutlu olduklarını ve güzel duygularla kendilerine çeki düzen verdiklerini görüyorsunuz. Biz bugün burada bunun olumlu sonuçlarını açık bir şekilde gördük'' ifadelerini kullandı.

Sabuncuoğlu Şerfeddin'in Yaktığı Işık Hiç Sönmedi

Sergi açılışına katılan ve koronun söylediği şarkılara eşlik eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ise;''Her fırsatta tarih, kültür, bilim şehri olduğunu söylediğimiz Amasya'da Amasyalı ilim adamımız Sabuncuoğlu Şerefeddin'in modern tıp bilimine katkılarına atıfta bulunuyoruz. Biz de sağlık sektöründeki önemli bir boşluğu dolduracağını düşündüğümüz Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO'yu 2011 yılında aktif hale getirdik. Bu noktada başta Kamu Hastaneleri Birliği Başkanımız olmak üzere emeği geçen tüm sağlık çalışanlarına, eğitmenlerimize, bu kursa katılarak el emeği göz nuru ürünleri ortaya çıkaran kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Sabuncuoğlu Şerefedin'in yüzyıllar öncesinde başlattığı bu ışık Amasya'da kaldığı yerden günümüz modern bilimiyle daha da güçlenmiş olarak insanımıza hizmet verme devam ediyor'' cümlelerini kaydetti.

İÇERİK RESİMLERİ

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi danışanlarının ürünlerini sergiledikleri EL Sanatları Kermesi 4 gün boyunca Hazeranlar Konağında sergilenecek.

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Sabuncuoğlu, Şerefeddin’in, İzinde, Amasya, Üniversitesi, Sabuncuoğlu, Şerefeddin, Eğitim, ve, Araştırma, Hastanesi, Recep, Akyılmaz, Toplum, Ruh, Sağlığı, Merkezinin, danışanları, ebru, ahşap, boyama, keçe, gibi, teknikleri, kullanarak,

İlgili Sayfalar


Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler