26 Şubat 2020 Çarşamba
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin'in Yeni Bir Eseri Mi?Sende Paylaş

Sabuncuoğlu Şerefeddin'in Yeni Bir Eseri Mi?

Sabuncuoğlu Şerefeddin'in Yeni Bir Eseri Mi?

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2612 Beğen : 0

Üniversitemiz tarafından organize edilen 'Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun Bilinmeyen Bir Eseri mi?' başlıklı konferans Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal tarafından İpekköy Yerleşkesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. İnceleme yaptığı 'Fütüvvetname' adlı eserin 15. yüzyılda Amasya'da yaşamış dünyaca ünlü cerrah Sabuncuoğlu Şerefeddin'a ait olduğu bulgularına ulaştığını açıklayan Prof. Dr. Köksal tezinin bilimsel verilerini konuklarla paylaştı. İlimiz Belediye Başkanı Cafer Özdemir ile Rektörümüz Pof. Dr. Metin Orbay'ın da ilgiyle izlediği konferansı akademik, idari personelimiz ve öğrencilerimiz de takip etti.

Dil ve Üslup Sabuncuoğlu Şerefeddin İle Uyuşuyor

'Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun Bilinmeyen Bir Eseri mi?' konulu konferansında, elde ettiği eserin Amasyalı Cerrah Sabuncuoğlu Şerefeddin'e ait olup olmadığını bilimsel verileriyle ortaya koyan Köksal; Milli Kütüphanede incelediği Osmanlıca el yazması Fütüvvetname'nin kayıtlarda 'Müşerrefeddin' isimli bir kişinin üzerine kayıtlı olduğunu belirtti. Köksal, "Bilgilerime göre Türk tarihinde 'Müşerrefeddin' isimli birine ait Fütüvvetname yoktur. Kime aitmiş diye açtığımızda farklı bir şeyle karşılaştım. Eserin Amasyalı Şerefeddin Sabuncuoğlu'na ait olması ihtimalini güçlendiren hususların en önemli işareti eserin yazarı olarak gösterilen kişinin künyesidir. Adının Şerefeddin, mesleğinin tabip, babasının Hacı İlyas oğlu olması, müellifin adının açıkça zikredilmesi, eserin Şerefeddin Sabuncuoğlu'na aidiyetine dair en güçlü delildir" dedi.

54 sayfalık Fütüvvetname'nin ahiliğin temel kitabı sayıldığını, ayrıca Cerrahiyet-i al Haniye, Mücerebname ve Cerrahname adlı eserlerinin bulunduğunu anımsatan Prof. Dr. Köksal, "Şerefeddin Sabuncuoğlu diğer eserlerinin girişinde de Fütüvvetnâme'deki dil ve üslûbu ve hemen hemen aynı kelimeleri kullanıyor. Ayrıca eserde yazar Amasya'da geçen bir olaydan bahsediyor. Olayın geçtiği zamanda Sabuncuoğlu Şerefeddin 32 yaşlarındadır. Bu da eserin Amasyalı Sabuncuoğlu Şerefeddin'e ait olma ihtimalini güçlendiriyor" ifadelerini kullandı.

İÇERİK RESİMLERİ

Türk-İslam geleneğinin önemli mesleki örgütlenmesi olan ahiliği anlatan esere dair ayrıntılı bilgiler veren Köksal;''Ortaya çıkan eserde yazar, bazı yârenlerin, şeddin kurallarını, üstad, yol atası ve yol kardeşleri edinmenin esaslarını, "helva"nın, bir şehirden bir şehre helva göndermenin manasını anlatan bir kitap yazmasını istemeleri üzerine "okunduğunda faydalı olmak için" yazdığını belirtir ve eserinde herhangi bir hata, kusur görenlerin o hatayı örtmelerini diler'' sözleriyle ahilik geleneğinde 'helva gönderme' ritüelinin de eserde yer aldığını açıkladı

Eserde, şed sahibi kimselerin işledikleri takdirde şedlerinin reddedileceği 15 kusur da sayılıyor. Bunlar: Şarap içmek, zina etmek, livatacılık, gammazlık, münafıklık, büyüklenmek, kötü kalplilik, hasetçilik, buğz etmek, yalancılık, sözünde durmamak, emanete hıyanet etmek, namahreme şehvet nazarıyla bakmak, başkasının ayıbını istemek ve ayıbını yüzüne vurmak ve cimriliktir.

Eserde şed kuşanması caiz olmayan 12 mesleğe de yer veriliyor; bu meslekler veya meslek erbabı şunlardır: Kâfirler, münafıklar, kâhinler ve müneccimler, şarap içenler, dellâkler, dellâller (reklâmcılar), cullahlar, kasaplar, cerrahlar, sözünden dönenler, karaborsacılar şeklinde sıralanır. Eser, soru-cevap kısmıyla sona eriyor.

İÇERİK RESİMLERİ

Köksal: Aksi Ortaya Konulmadıkça Bu Eser Sabuncuoğlu Şerefeddin'e Aittir

Fütüvvetnâme'nin Amasyalı tabip ve cerrah Şerefeddin Sabuncuoğlu'na ait olup olmadığı hususunu eldeki veriler ve çıkarımlar doğrultusunda objektif olarak tespit etmeye çalıştığını ifade eden Köksal; ''Belki eserin farklı nüshaları ortaya çıkacak, belki daha değişik bilgi ve belgelerin ışığı altında, bu tespit ve değerlendirmelerimizde isabet kaydedip kaydetmediğimiz herhâlde ileride anlaşılacaktır. Sonuç olarak şu kadarını söylemeliyiz ki, eserin başında müellif künyesini açıkça belirttiğine göre aksi kesin olarak ortaya konulmadıkça bu Fütüvvetnâme'yi şimdilik Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun bugüne kadar ortaya çıkmamış bir eseri olarak kabul etmek en doğru yol olacaktır. '' cümlelerini kaydetti.

İÇERİK RESİMLERİ

Konferans Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ile Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay'ın Köksal'a çiçek ve plaket takdimiyle son buldu. Konuk Profesör Köksal Sabuncuoğlu Şerefeddin Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesini de ziyaret etti.

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Sabuncuoğlu, Şerefeddin'in, Yeni, Bir, Eseri, Mi, Üniversitemiz, tarafından, organize, edilen, konferans, Ahi, Evran, Üniversitesi, Fen, Edebiyat, Fakültesi, Öğretim, Üyesi, Prof., Dr., Mehmet, Fatih, Köksal, tarafından, İpekköy, Yerleşkesi,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler