21 Ocak 2020 Salı
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür

Tarih, Düşünce ve Toplum

Tarih, Düşünce ve Toplum

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2150 Beğen : 0

Öğrenci kulüplerimizden Tarih Kulübü tarafından düzenlenen Tarih, Düşünce ve Toplum konulu konferans Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Prof. Dr. Fahri Sakal ve üniversitemiz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Evsile'nin sunumuyla İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Alışılagelmiş tarih anlayışının dışında halkın çok da bilmediği tarihi ayrıntılar üzerine yoğunlaşılan sunumlarında iki tarihçi; Heredot'tan günümüze tarih anlayışındaki değişimleri izleyiciye aktardılar. Hikayeci tarih, kronolojik tarih, romantik tarih, materyalist tarih, Annales tarih ekolü gibi tarihsel anlayışların çağlar boyunca geçirdiği dönüşümü çeşitli örneklerle ve günümüz siyaset algısına da göndermeler yaparak izleyiciyle paylaştılar.

Günümüzün geçerli tarih anlayışı Annales tarih ekolüne sunumlarında geniş yer veren tarihçiler; bu tarih anlayışına göre 'halk'ın tarihinin önemli olduğunu, geçmiş tarih anlayışlarındaki yönetici adam, kronoloji, siyaset kavramlarını içeren 3 putun Annales tarih anlayışına göre yıkılması gerektiğini ifade etiler. Annales tarih ekolüne göre tarihi, pozitif bilimlerden ayrı düşünmemek gerektiğini belirten Prof. Dr. Sakal, Annales tarih anlayışında geçmiş tarih anlayışlarının aksine siyaset, diplomasi ve savaşlar tarihi yerine, olayların gerisindeki uzun sosyolojik tarihsel yapıların araştırılması gerektiğini belirtti.

''Bir toplum ne kadar geri kalmışsa kişiye tapınma onu yüceltme anlayışı o kadar ileri boyuttadır'' ifadelerini kullanan Sakal; ''Tarihi çok iyi bilmemiz gerekiyor, tarih resmen siyasettir, toplumu yönlendirme aracıdır. Coğrafya, sosyoloji, iktisat tarihi bilmeyen bazı tarihi olayları anlamlandıramaz. Tarihi bilmek, öğrenmek için o dönemin toplumsal yapısını, düşünce akımlarını bilmemiz gerekiyor; dolayısıyla tarihi, düşünceyi ve toplumu birbirinden ayrı düşünemeyiz.'' dedi.

Tarihi pozitif bilimlerden ayrı okumamak gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Evsile ise, Hereklietos'un diyalektik materyalizm söylemi 'Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz' kavramından yola çıkarak ''Her şey değişir, tarih anlayışı, toplum, düşünce değişir. Hereklietos fizik kurallarını kullanarak siyasi argümanını oluşturmuştur. Dolayısıyla fizik, matematik, sosyoloji, arkeoloji hepsi siyaseti anlamamızı sağlar.'' cümlelerini kaydetti.

Tarih bölümlerinde üretilen bilginin ne kadarının halk ile paylaşılabildiğini sorgulayan Prof. Dr. Mehmet Evsile; aşılması gereken problemlerden birinin bu olduğunu söyledi. Türkiye'de kişi başına düşen kitap sayısının günde sadece 10 sayfa olduğunu belirten Evsile; durumun pek iç açıcı olmadığını ama ileriki zamanlarda gelişmelerin mutlaka olacağını kaydetti.

'Tarih, Düşünce ve Toplum' başlıklı konferans konuk profesör Prof. Dr. Fahri Sakal ve Prof. Dr. Mehmet Evsile'ye yapılan plaket ve çiçek merasiminin ardından son buldu.

İÇERİK RESİMLERİ

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Tarih, Düşünce, ve, Toplum, Tarih, Kulübü, tarafından, düzenlenen, Tarih, Düşünce, ve, Toplum, konulu, konferans, Ondokuz, Mayıs, Üniversitesinden, Prof., Dr., Fahri, Sakal, Prof., Dr., Mehmet, Evsile'nin, sunumuyla, İpekköy, Yerleşkesi,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler