27 Mayıs 2020 Çarşamba
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Tarihini Bilen Şehrine Sahip ÇıkarSende Paylaş

Tarihini Bilen Şehrine Sahip Çıkar

Tarihini Bilen Şehrine Sahip Çıkar

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2387 Beğen : 0

Amasya Üniversiteli öğrencilerin yaşadıkları şehrin tarihini daha yakından tanımalarına katkı sağlamak amacıyla'Amasya Tarihine Yolculuk' başlıklı bir gezi düzenlendi. Üniversitemiz ile Amasya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezinin organizasyonuyla düzenlenen geziye üniversitemize bu yıl kayıt yaptıran öğrenciler katıldı. Amasya'nın tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret eden öğrencilere Gençlik Merkezi Müdürü Şahin Gümüş ve Gençlik Liderleri eşlik etti. Gezinin bir bölümünde gençlerle bir araya gelen İlimiz Valisi İ.Halil Çomaktekin, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdin Acar öğrencilerle bol bol sohbet ettiler.

Tarihi gezi boyunca gençlere refakat eden Amasya Gençlik Merkezi Müdürü Şahin Gümüş, "Amasya'nın tarihi, kültürel, doğal ve sanatsal özelliklerini; ilimize dışarıdan gelen üniversite öğrencilerine gerçekleştireceğimiz 'Amasya Tarihine Yolculuk' gezi programı ile anlatmak istiyoruz. Amasya tarihini daha yakında tanıyan bir üniversite gençliği oluşturmak temel amacımız'' sözleriyle gezinin amacını özetlerken geziye 163 öğrencinin katıldığını, farklı geziler de düzenleneceğini ve ilçelerde bulunan meslek yüksekokulu öğrencileri için de ayrı bir gezi planı yapacaklarını kaydetti.

Çomaktekin: Amasya 17 Medeniyete Ev Sahipliği Yaptı

Gezinin bir bölümüne katılan ve öğrencilerle sohbet eden ilimiz valisi İ. Halil Çomaktekin yaptığı konuşmada şunları kaydetti:''Amasyamızda ve Amasya Üniversitesinde çok güzel organizasyonlar yapılıyor; yine güzel bir organizasyon vesilesiyle bir araya geldik. Bu organizasyonda Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız, Rektörlüğümüz, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz, ve Gençlik Merkezinin önemli katkıları var. Emniyet Teşkilatımız, Milli Eğitim Teşkilatımız da ellerindeki imkanları ve gücü birleştirerek Amasyamıza yeni gelen siz değerli gençlere bu kadim şehrin tarihini, medeniyetini, insanlık mirasını tanımanız ve havasını teneffüs etmeniz için güzel bir çalışma yaptılar.''

Amasya'nın sıradan bir şehir olmadığını söyleyen Vali Çomaktekin; ''Amasya 17 medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. 8 bin 500 yıllık geçmişi olan, her sokağında bu medeniyetlerden kalma eserlerin olduğu bir şehir. Gezi boyunca kültürün, medreselerin, türbelerin, müzelerin, Kral Kaya Mezarlarının, Antik Ören Yerlerinin varlığını göreceksiniz. Tarihe, geçmişe kültüre ilgili bir gençlik olmanız çok önemli, biz istiyoruz ki gençler geçmişteki tarihleriyle, kültürleriyle, medeniyetleriyle o şehirde yaşayan şahsiyetleriyle ilgili olsunlar, onları tanısınlar. Tarihte yapmış oldukları hataları, güzellikleri, eksiklikleri görsünler; çünkü tarih ve medeniyet toplumların hafızasını oluşturur. Bizim de bu hafızayı iyi tanımamız gerekir. Geçmişi geleceğe en iyi şekilde aktarmamız gerekiyor ki gelecekte de bizler başarılı olalım'' dedi.

Vali Çomaktekin sözlerini şöyle sürdürdü: ''Siz şu anda kişiliğinizin oluşacağı en güzel çağdasınız ve dolayısıyla çok şanslısınız. Kimlikli ve medeniyete sahip bir şehirde eğitiminizi sürdürüyorsunuz. Bu havayı teneffüs ettiğiniz takdirde özgüveniniz, vizyonunuz, ufkunuz idealleriniz çok daha geniş ve zengin olacaktır. Bundan sonraki hayatınızda, hizmetlerinizde çok daha farklı, özel, güzel görevler yürüteceksiniz. Gençlik bizim en büyük sermayemizdir. Sizin iyi yetişmeniz bu toplumun en büyük gücünü oluşturuyor. Sizlerin de bu gücü, yaşayacağınız topluma aktaracağınızı düşünüyorum. Ben bu organizasyonu düzenleyen, destek gösteren bütün kurum ve kuruluşlara şükranlarımı sunuyorum, başarılarınızın devamını diliyorum.''

Orbay: Tarihi İyi Tanıtalım ki Gençlerimiz Şehirlerimize Sahip Çıksın

Öğrencilerimizin yüzde 80'inin Amasya dışından geldiğin açıklayan Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay; ''8 bin 500 yıllık tarihe sahip Amasyamızın tarihi, kültürel, doğal ve sanatsal özelliklerini her fırsatta gençlerimize anlatmalıyız, öğretmeliyiz. Anadolu'nun dünya kültür mirasına sunduğu eserleri gençlere iyi bir şekilde tanıtmalıyız ki sokaklarında dolaştıkları şehirlere sahip çıksınlar. Türkiye'nin dört bir yanından ve yurt dışından gelen öğrencilerimizin böyle geziler vesilesiyle tanışmasını kaynaşmasını arzuluyoruz'' ifadelerini kullandı.

Amasya Üniversiteli öğrencilerin öğrenimleri bitip Amasya'dan ayrıldıklarında güzel anılarla gitmelerini istediklerini dile getiren Amasya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Erdin Acar geçen yıl ilki yapılan Amasya Tarihine Yolculuk gezi projesinin gelenekselleşerek her yıl yapılacağını söyledi.

Amasya Tarihine Yolculuk gezi programında öğrencilerimiz Ferhat ile Şirin Âşıklar Müzesi - Ferhat Su Kanalı, Gök Medrese, Amasya Müzesi, Sultan 2. Bayezid Külliyesi - Minyatür - Amasya-EI Yazması Eserlerin gezdirilmesi, Yalıboyu Evleri -Şehzadeler Gezi Yolu, Pirler Parkı, Hazeranlar Konağı, Şehzadeler Müzesi, Yavuz Selim Meydanı, Sabuncuoğlu Şerafettin Tıp Müzesi, Saraydüzü Kışla Binası, Büyükağa Medresesini görüp inceleme fırsatı buldular.

İÇERİK RESİMLERİ

Ferhat ile Şirin Âşıklar Müzesi - Ferhat Su Kanalı

İÇERİK RESİMLERİ

Gökmedrese

İÇERİK RESİMLERİ

Amasya Müzesi

İÇERİK RESİMLERİ

Amasya Müzesi

İÇERİK RESİMLERİ

Saraydüzü Kışlası Milli Mücadele Müzesi

İÇERİK RESİMLERİ

Saraydüzü Kışlası Milli Mücadele Müzesi

İÇERİK RESİMLERİ

Büyükağa Cami

İÇERİK RESİMLERİ

Pirler Parkı

İÇERİK RESİMLERİ

İmaret Kültür Merkezi

İÇERİK RESİMLERİ

Minyatür Amasya Müzesi

İÇERİK RESİMLERİ

Beyazıt Külliyesi

İÇERİK RESİMLERİ

Sabuncuoğlu Şerafettin Tıp Müzesi

İÇERİK RESİMLERİ

Yalı Boyu Evleri

İÇERİK RESİMLERİ

Yavuz Selim Meydanı

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Tarihini, Bilen, Şehrine, Sahip, Çıkar, Amasya, Üniversiteli, öğrencilerin, yaşadıkları, şehrin, tarihini, daha, yakından, tanımalarına, katkı, sağlamak, amacıyla, Amasya, Tarihine, Yolculuk, başlıklı, gezi, düzenlendi, saraydüzü, beyazıt, külliyesi,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler