10 Temmuz 2020 Cuma
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür

Tecrübe Konuştu

Tecrübe Konuştu

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2236 Beğen : 0

Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Feda Öner'in daveti üzerine 'Alanında Tecrübe Konuşuyor' etkinlikleri kapsamında öğrencilerimizle bir söyleşi gerçekleştirdi. Harita Mühendisi olan Belediye Başkanı Özdemir, Teknik Bilimler MYO Harita ve Kadastro Programı öğrencilerine mesleki tecrübelerini anlattı. Öğrencilerimizin Amasya'ya dair fikirlerini soran Özdemir, öğrencilerimizden gelen sorulara da yanıt verdi.

Harita mühendisi olarak uzun yıllar çalıştığını ifade eden Başkan Özdemir, istikbali olan, istihdam odaklı bir bölümde okudukları için öğrencilerimizi tercihlerinden dolayı tebrik etti. Mesleki eğitimin çok önemli olduğunu söyleyen Özdemir; ''Öğrendiklerinizi pratiğe döküp, becerinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu da sizin içinizdeki mesleki heyecanla, kendinizi geliştirmenizle alakalı bir durum. Eğer bu mesleği seviyorsanız çok keyif alarak yapacaksınız, arazide karşılaştığınız problemleri çözdüğünüzde bir çocuk gibi sevineceksiniz'' dedi.

Harita Teknikerliğinin kamu ve özel sektörde aranan bir meslek olduğunu ifade eden Başkan Özdemir; ''Bizim mesleğimizden geçmeyen bir mühendislik dalı yoktur. Bütün mühendisliklerin konumla, mülkiyetle ilişkilendirme problemleri vardır; bu problemleri çözecek işi yapanlar da haritacılardır. Dolayısıyla işinizi sevdiğiniz zaman, işinizi iyi öğrendiğiniz zaman, pratik zekânızı geliştirdiğiniz zaman, teknolojiyi iyi takip ettiğiniz zaman, gerekli yazılım programlarını iyi kullandığınız zaman aranan nitelikli elemanlar olacağınızı düşünüyorum'' cümlelerini kaydetti.

''Mezun olduğunuzda ilk iş tecrübelerinizi yaşayacağınız işletmeleri seçerken çok seçici davranmayın; ilk çalıştığınız kurumları kendinize bir staj alanı olarak görün'' tavsiyesinde bulunan Özdemir öğrencilerimizden kendileri mesleki ve sosyal yönden geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Yaparak Değil Yıkarak Güzelleştiriyoruz

Öğrencimizden gelen kentsel dönüşüm projesiyle ilgili bir soruya 'Biz Amasya'yı yaparak değil yıkarak güzelleştiriyoruz' cevabını veren Özdemir bu sloganın anlamını ise şu sözlerle açıkladı. ''Türkiye'de ne yazık ki şehirler çarpık bir şekilde yapılanmıştır. Sizler gibi plan yapabilen, uygulayabilen eğitimli ve donanımlı teknik elemanlar olmadığı için böyle olmuştur. Biz de şimdi teknik çalışanlarımızın sunduğu projeler doğrultusunda Amasya'daki işlerliğini yitirmiş kamu binaları yıkıp daha işlevli, depreme dayanıklı yeni binalar yaparak Kültürel Kentsel Dönüşüm yapıyoruz. Çarpık yapılaşmadan Amasyamızı kurtarıyoruz'' dedi.

Trafik sorunlarıyla ilgili gelen bir soruya ise ''Amasya koridor bir şehir. Uzunluğu 15 km, genişliği 700 metre. 700 metrelik alanda da bir tane 70 metrelik ırmağımız, şehirlerarası yolumuz var. Geri kalan alanımızın ise bir kısmı konut bir kısmı da birinci derece doğal ve kültürel sit alanı. Amasya'da yaklaşık 38 bin civarında konut var 40 binin üzerinde de araç var. Yani her evde ortalama 1,2 tane araç var. Dolayısıyla yeni çözümler üretmemiz lazım. Bununla ilgili bir çalışmamız var. Kalenin içinden bir tünel yapacağız. O projeyi de bir harita mühendisimiz hazırladı ve projede de sizin gibi birçok harita teknikeri arkadaşımız da çalışıyor'' dedi.

Öğrencilerimizin Amasya'ya dair fikirlerini sorup notlar alan Özdemir gençlerle bir araya gelmekten oldukça mutlu olduğunu söyledi. Özdemir öğrencilerimize eğitim hayatlarında ve meslek yaşamlarında başarılar dilerken; üniversitemiz hocalarına da şükranlarını sundu. Söyleşi Belediye Başkanı Özdemir'e Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Feda Öner'in plaket takdiminin ardından son buldu.

İÇERİK RESİMLERİ

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Tecrübe, Konuştu, Amasya, Belediye, Başkanı, Cafer, Özdemir, Teknik, Bilimler, MYO, Müdürü, Doç., Dr., Feda, Öner'in, daveti, üzerine, 'Alanında, Tecrübe, Konuşuyor', etkinlikleri, kapsamında, öğrencilerimizle, bir, söyleşi, gerçekleştirdi,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler