23 Ekim 2019 Çarşamba
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Amasya Üniversitesi Yunus Emre Enstitüsüne ZiyaretSende Paylaş

Yunus Emre Enstitüsüne Ziyaret

Yunus Emre Enstitüsüne Ziyaret

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Amasya Üniversitesi Yorumlar : 0 Okunma : 2008 Beğen : 0

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Mevlana Kurum Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Oktay Eser ve İlköğretim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Baltacı, Yunus Emre Enstitüsünü ziyaret etti. Ziyarette Enstitü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi ve Başkan Yardımcısı Dr. Şaban Çobanoğlu, enstitünün kuruluş amacı, hedefleri, çalışma alanları, yurt içinde ve yurt dışında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Amasya Üniversitesi ve Yunus Emre Enstitüsü arasında nelerin yapılabileceği konusunun da görüşüldüğü toplantıda konuşan Enstitü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi; "Yunus Emre Enstitüsü; kuruluş amaçları doğrultusunda Türk kültürünün, tarihinin, dilinin ve edebiyatının daha iyi tanıtılması ve öğretilmesi amacıyla araştırmalar yapmak, farklı kurumlarla işbirliği yaparak bilimsel çalışmaları desteklemek ve ortaya çıkan sonuçları çeşitli yayınlar vasıtasıyla kamuoyuna duyurmak amacına yönelik faaliyetler yürütmektedir. Yunus Emre Enstitüsü yurt dışında çeşitli ülkelerde açtığı Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri ile Türkiye'nin, Türk dilinin, kültürünün, sanatının ve tarihinin tanıtılması adına çalışmalar yapacaktır. Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde bilimsel projeler, kültürel etkinlikler ve kurslar aracılığıyla bir taraftan Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlanırken, diğer taraftan Türkiye ile diğer ülkeler arasında dostluk pekiştirilecek ve kültürler arasındaki münasebetler artırılacaktır. Ayrıca, Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri bünyesinde yürütülecek olan Türkçe dil kursları sayesinde hem yabancı dil olarak Türkçe öğrenmek isteyenlere Türkçe öğrenim imkânı sağlanmış olacak hem de ilgili ülkelerdeki Türk vatandaşlarının, dillerini daha yakından tanımaları temin edilerek, Türkiye ile kültürel bağlarının devamı sağlanacaktır" dedi.

Projelerde Yer Alan Öğretim Üyelerimizi Destekliyoruz

Amasya Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü arasındaki işbirliği anlaşmasının 2012 yılında imzalandığını söyleyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, " Mevlana Değişim Programı kapsamında yurtdışındaki enstitü merkezleri aracılığı ile fuarlara katılıyoruz. Uluslararasılaşma noktasında anlaşma ağlarımızın gelişmesinde kendilerinin önemli desteklerini görüyoruz. İlerleyen dönemlerde ise yabancılara Türkçe öğretimi, eğitimcilerin eğitimi, yurtdışından dil öğrenmek üzere gelen öğrencilerin yaz okullarına katılması gibi Yunus Emre Enstitüsü ile yapacağımız işbirliklerini daha da artırmak istiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Yunus Emre Enstitüsünün yurtdışındaki üniversiteler bünyesinde bulunan Türkoloji bölümlerine öğretim elemanı sağlama çalışmalarını ve bu projelerde yer almak isteyen Amasya Üniversitesi öğretim elemanlarını desteklediklerini de ifade eden Orbay, üniversitemiz akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. Savaş Şahin'in Yunus Emre Enstitüsü çalışmaları kapsamında Hindistan'da Türkoloji Enstitüsünde Türkçe öğretim üyesi olarak üniversitemiz adına çalışmakta olduğunu ve akademik çalışmamalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay; ''Üniversite olarak tüm öğretim elemanlarımızın bu ve buna benzer projeler içerisinde olmalarını önemsiyor ve destekliyoruz" dedi.

(Kaynak: www.amasya.edu.tr)


Etiketler : Yunus, Emre, Enstitüsüne, Ziyaret, Rektörümüz, Prof., Dr., Metin, Orbay, Mevlana, Kurum, Koordinatörü, Yrd., Doç., Dr., Oktay, Eser, ve, İlköğretim, Bölümü, Öğretim, Üyesi, Yrd., Doç., Dr., Hasan, Baltacı, Yunus, Emre, Enstitüsünü, ziyaret, etti, ,

İlgili Sayfalar


Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler