10 Temmuz 2020 Cuma
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Psikodrama ve Grup Terapisi Eğitimi
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
Üniversitemizin Çınarı Dr.M.Hikmet Develi Hakkın Rahmetine Kavuştu
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesine Öğrenci Alımına YÖK Onayı
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
İlahiyat Fakültesi Yeni Akademik Yıl İçin Hazır
Atama ve Teşekkür
Atama ve Teşekkür
Ana Sayfa Haberler Gündem Kahraman Fareler Mayın AvındaSende Paylaş

Kahraman Fareler Mayın Avında

Kahraman Fareler Mayın Avında

Yazan : @Admin Admin Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 4 Okunma : 2846 Beğen : 0

Güneydoğu Anadolu’da ’mayınları kim temizleyecek?’ tartışmaları sürerken, projeye ilginç bir teklif de ’Kahraman Fareler’ adlı bir örgütten geldi. Mayınların tespitinde metal ve patlayıcıların kokusunu almak üzere eğitilmiş fareler kullanan ve ’Kahraman Fareler’ olarak tanınan Tanzanya merkezli Apopo’nun kurucusu Bart Weetjens, Türkiye’deki projede taşeron ya da kontrolör olarak yer almak istediklerine dikkat çekerek, "İşi biz yapmasak bile, bizim fareler sahayı kontrol etsin. Sahada mayın kaldıysa hemen anlarız" dedi.

"Kahraman fareler" hayat kurtarıyor

Tanzanya’da siviller için büyük tehdit oluşturan mayınlar, özel olarak eğitilen farelerin yardımıyla imha ediliyor. Bu farelerin olağanüstü bir koku alma duygusu var. Burunları yere yakın olduğundan mayınları köpeklerden daha iyi tespit edebiliyorlar. Hafif oldukları için de buldukları mayınları patlatmıyorlar.

Görev öncesi eğitim

Mayın avcısı fareler 2000 yılından bu yana, Tanzanya’daki Sokoine Üniversitesi’nde eğitiliyor. Proje, başından bu yana Belçikalı sivil toplum kuruluşu APOPO tarafından yürütülüyor. Daha yavruyken dinamit koklatılarak eğitilmeye başlayan fare ve sıçanlar, çeşitli testleri geçmeleri durumunda göreve başlıyor. ‘Kahraman fareler’, ilk kez 2006 yılında Mozambik’te mayın temizlemeye başladı.

6 bin Euro’ya kahraman oluyorlar

Farelerin mayın temizleme eğitimi 5 haftalıkken, annelerinden yeni ayrıldıkları dönemde başlıyor. Görevi başarıyla tamamaladığında da muz ve fıstık ile ödüllendiriliyor. Farklı ortamlarda pratik üzerine pratik yaptırılan ’kahraman farelerle’ ilgili bilgiler şöyle:

 • Bir farenin dedektör olarak görev yapabilmesi için eğitimine 5-6 bin Euro yatırım yapılıyor.
 • Dünyada şu an mayın avcısı fare sayısı 58’i buluyor.
 • Bu farelerin ortalama yaşam süresi 8 yıl oluyor.
 • Eğitilen fareler sahada mayın avlamak için devletler veya şirketlere kiralanıyor.
 • Fare çalıştırmak için ödenen aylık kira bedeli, sigorta ve ulaşım hariç ortalama 110 Euro oluyor.

Sistemli arama ve Toprak altındaki metali buluyor

Fareler, bir alanı sistematik olarak tarayacak şekilde eğitiliyor. İki yetiştirici gözetiminde, bir boruya bağlı olarak bir uçtan diğerine ilerleyen fareler tüm alanda arama yapıyor. Farelere ilk olarak metal kaplara konan dinamit koklatılarak, patlayıcı eğitimi veriliyor. Farelerin eğitiminin bir sonraki aşaması, ateşleme sistemi devre dışı bırakılmış gerçek mayınları bulma oyunu. Eğitimli fare, kokuyu aldığında mayının bulunduğu yeri tırmalamaya başlıyor. Mayın avcısı farelerin eğitimi yaklaşık bir yıl sürüyor ve her bir farenin eğitimi yaklaşık 6 bin dolara mal oluyor.

Başarı ödüllendiriliyor

Eğitim sırasında mayını bulan fare, fotoğraftaki gibi bir parça muz ile ya da sevdiği başka bir yiyecekle ödüllendiriliyor. Eğitimli bir fare bir günde 400 metrekarelik bir alanı tarayabiliyor. Uzman bir kişinin, metal detektörlerle bu büyüklükte bir alanı taraması ise iki haftayı buluyor.

Köpeklerden daha esnekler

Uzman köpekler yalnızca kendi eğitmenlerinin komutlarını dinlerken, eğitim almış fareler için bunun önemi yok. Mayınlı alandaki tarama sırasında her zaman aynı eğitmenin bulunması gerekmiyor. Buna rağmen oldukça güvenilirler. Tanzanya’da eğitilen bu fareler, sorunsuz bir şekilde Mozambik, Angola, Tayland ve Kamboçya’da da mayın arıyor.

Tam 32 insanın işini yapıyorlar

Fareleri köpek ve insana göre daha avantajlı olmasını sağlayan özellikleri şöyle:

 • Bir insan metal dedektörle günde 20-50 metrekare arayabiliyor. Oysa fare yarım saat içinde 100 metrekare arama yapıyor. Bu yönüyle hız açısından insanları 32’ye katlıyor.
 • Bir farenin eğitimi 6 bin euro. Bu köpeklerde 25 bin euro kadar.
 • Farenin yıllık maliyeti 500 Euro’da kalıyor.
 • Hafif oldukları için mayına bassalar bile patlama olmuyor.
 • Fareler hem metalin hem de plastiğin kokusunu alıyor. Bu özelliğiyle metal dedektöründen öne çıkıyor.
 • Sahibi ile duygusal bağ kurmuyor. Farklı operatörlerle çalışabiliyor.
 • Her türlü arazi koşulunda arama yapabiliyor.

Mozambik görevinde büyük başarı

Bugüne kadar Mozambik’te yürütülen çalışmalarda 6,5 milyon metrekare alan temizlendi. Yaklaşık 2 bin kara mayınının yanı sıra binden fazla patlamamış mühimmat ve toprağa gömülü binlerce silah ve mühimmat bulunup imha edildi. Şu anda toplam 54 mayın avcısı fare, 7 farklı ekibe bağlı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

İÇERİK RESİMLERİ İÇERİK RESİMLERİ İÇERİK RESİMLERİ İÇERİK RESİMLERİ İÇERİK RESİMLERİ İÇERİK RESİMLERİ


Etiketler : Kahraman, Fareler, Mayın, Avında, Tanzanya, Güneydoğu, Suriye, Mozambik, Sokoine, Üniversitesi, Patlayıcı, Eğitimi, Veriliyor, Köpeklerden, Daha, Esnekler, Toprak, Altındaki, Metali, Buluyor,

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler